Nowy dodatek za prąd tylko do 30 czerwca. Duża ochrona przed wysokimi rachunkami, które nadciągają

Nowy dodatek za prąd tylko do 30 czerwca. Duża ochrona przed wysokimi rachunkami, które nadciągają

dodatek prąd energia

Podaj dalej

Tylko niecałe dwa miesiące pozostało czasu, aby sięgnąć po dodatek na prąd. Ten kto tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z tym, że już niebawem jego rachunki poszybują wysoko w górę. Temat cen energii w Polsce ucichł, ale tylko na chwilę przez działania rządu. Niebawem powróci i to z podwojoną siłą, kiedy pojawią się nowe płatności i będą znacząco wyższe.

Jak sięgnąć po dodatek na prąd?

cena prądu licznik
fot. freepik

Czas, aby złożyć oświadczenie o zamrożeniu cen prądu mija w połowie roku. Kto nie złoży odpowiedniego pisma straci dodatek, dzięki któremu może płacić mniejsze rachunki za zużycie energii. Takie pismo nie uniknie nikogo kto chce korzystać z wyższych limitów energii oraz z maksymalnej ceny prądu w 2023 roku.

Każdemu obywatelowi z urzędu przysługuje ochrona na ten rok w postaci 2,0 kWh. Do takiej wartości zużycia w ciągu roku będą obowiązywały niższe rachunki. Nie ma co się jednak oszukiwać, ale dla normalnej rodziny w Polsce nie ma szans na to, aby zmieścić się w takim limicie. Musiała by wręcz drastycznie oszczędzać.

Kto może sięgnąć po wyższy limit? Do 2,6 tys. kWh rocznie przysługuje gospodarstwom domowym z osobami z niepełnosprawnościami. Z kolei do 3 tys. kWh rocznie rodzinom z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnikom. Warto pamiętać, że kto między 1 października 2022, a 31 grudnia 2023 roku zmniejszy swoje zużycie energii, o co najmniej 10% w porównaniu z okresem 1 października 2021 – 31 grudnia 2022 roku otrzyma upust. W 2024 sprzedawca ma mu zaoferować rabat w wysokości 10 procent  kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 – grudzień 2023.

prad dodatek mieszkanie
fot. freepik

Rachunki przypomną o kryzysie Polakom

Dziś tak naprawdę tylko garstka osób liczy zużycie prądu i wie czy zmieści się w limicie czy nie. Tak naprawdę mało kto się zmieści, bowiem praktycznie korzystając normalnie z energii, nie jest to możliwe. Dlatego też kto może powinien tym bardziej sięgnąć po dodatek i złożyć odpowiednie oświadczenie.

W innym przypadku kto przekroczy limit to wszystko powyżej niego będzie znacznie, ale to znacznie droższe. Dlatego za ostatnie miesiące w roku trzeba liczyć się z tym, że rachunki będą około dwa razy większe od tych, które płaci się teraz. Będzie to już jednak po wyborach, a więc po czasie kiedy społeczeństwo może się już denerwować. Przypadek co do tak i tego jak powstał program ochrony?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News