Nowy dodatek na kwotę 300 złotych jest już gotowy! Rząd zaprezentował wniosek jaki trzeba wypełnić

Nowy dodatek na kwotę 300 złotych jest już gotowy! Rząd zaprezentował wniosek jaki trzeba wypełnić

dodatek 300 złotych

Podaj dalej

Już tylko dni dzielą od tego, aby móc złożyć wniosek o dodatek na kwotę 300 złotych. Co najważniejsze – nie będzie to forma jednorazowego wsparcia a stała, która będzie wypłacana każdego miesiąca. Rządowe Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Można już zapoznać się z tym, co należy przygotować.

Kiedy nowy dodatek na 300 złotych?

dodatek rzad pieniadze
fot. freepik

Od 1 lipca tego roku będzie można już ubiegać się o formę zasłużonego dofinansowania. Rząd uśmiechnął się do osób sprawujących społecznie funkcję sołtysa, aby w wieku emerytalnym mieli z tego korzyść. A jest ona dość znacząca, bowiem na konta osób uprawnionych dodatkowo będzie wpływało 300 złotych miesięcznie. Trzeba pamiętać jedno o tym, aby złożyć wniosek w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W tym roku o tego typu dodatek może ubiegać się około 40 tysięcy Polaków. Taka liczba spełnia właśnie wszystkie kryteria, aby móc złożyć wniosek, który będzie pozytywnie rozpatrzony. Kluczowe jest to, aby dana osoba w swoim życiu pełniła funkcję sołtysa przez minimum 8 lat oraz osiągnęła wiek emerytalny. Liczba lat kadencji nie jest istotna, jak początkowo mówiono i planowano wprowadzić. To z racji tego, że w wielu miejscach jest ona różna.

Rząd już przygotował wzór tego, jak będzie prezentował się wniosek jaki należy złożyć do KRUS. Cały projekt przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, został jeszcze skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych. Wnioskodawca będzie musiał podać imię i nazwisko, swoją datę urodzenia, numer PESEL, a także adres miejsca zamieszkania oraz adres do korespondencji.

nowy dodatek swiadczenie
fot. freepik

Szybka wypłata pieniędzy na konto

Po złożeniu wniosku i jego pozytywnym rozpatrzeniu, dana osoba otrzyma dodatek z wyrównaniem na konto. Cała ustawa czeka jeszcze tylko na podpis prezydenta, co jest już tylko formalnością. W tym roku z kasy budżetu państwa zostanie przeznaczone 73,8 mln złotych. Z roku na rok a kwota będzie większa, bowiem coraz większa liczba osób będzie uprawniona do odbioru tego typu świadczenia.

Do tego dodatek będzie także rok w rok waloryzowany, a pierwsza podwyżka nastąpi już 1 marca 2024 roku.

dodatek dla seniorów
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News