Nowa emerytura jeszcze przed wyborami. Więcej pieniędzy, po które będzie można sięgnąć w łatwy sposób

W ostatnim czasie emerytura to bardzo gorący temat nie tylko polskich seniorów. Temat tak naprawdę dotyczy nas wszystkich, bowiem prędzej czy później będzie dotyczył każdego. Polski rząd wprowadza kolejną ważną zmianę, która tak naprawdę w najbardziej znacznym stopniu dotyczy osób młodszych. Bo to oni będą mieli okazję na to, aby jesień życia mieć jeszcze więcej pieniędzy. A to nie jedyny atut.

czternastka seniorów rzad
Podaj dalej

Jaka nowa emerytura?

emerytura renta waloryzacja
fot. freepik

Unia europejska wprowadza własną emeryturę, ale aby mogła ona  u nas funkcjonować, zgodę na to musi wyrazić rząd. I to właśnie posłowie zdecydują o tym, w jakiej formie ona będzie funkcjonowała. Senat jednak zauważył, że rząd chce wprowadzić nie do końca uczciwe zasady jej funkcjonowania – wedle ich oceny. Dlatego też odrzucił w całości to co zostało zaproponowane. Mimo to to teraz w Sejmie zapadnie ostateczna decyzja.

OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) będzie dodatkowym produktem i nieobowiązkowym. Będzie jednak pełniła ważną rolę we wspólnocie Unii Europejskiej – zwłaszcza dla osób, które pracują poza granicami swojego ojczystego kraju. Produkt jest dobrowolny, ale na pewno wiele osób się nim zainteresuje, jeżeli rząd nie zrobi mu ”pseudo reklamy” już na początku.

”Wprowadzenie nowego ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego, którym jest OIPE ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenie (zgromadzonych pieniędzy – przyp. red.) przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE” – napisano w projekcie, który będzie głosowany.

emerytura pieniadze swiadczenie
fot. freepik

Gdzie jest haczyk i czy w ogóle jest?

Dlaczego Senat zdecydował się w całości odrzucić projekt? Tutaj nie do końca też chodzi o tę ustawę, a o wprowadzeniu zmian dotyczących działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-i). Obecna partia rządząca słynie z tego, że wrzuca nie do końca jasne punkty w ustawy, które nie do końca też się tyczą danych rzeczy. Wszystko po to, aby je tylko przepchać tylnymi drzwiami – tak uważa opozycja.

Senatorowie uważają,ze planowane przepisy poszerzają kompetencje SKOK-ów, a to w ich ocenie nie jest uczciwe. Europejska emerytura to jednak sam w sobie bardzo dobry produkt emerytalny. Warto pamiętać, że koniec końców nie będzie go oferował rząd czy ZUS, lecz banki oraz inne instytucje finansowe. Zaraz po ukończeniu 18. lat każdy będzie mógł założyć tego typu ”skarbonkę”.

renta emerytura swiadczenie
fot. freepik

Przeczytaj również