Nie uwierzysz ile kierowcy płacili za LPG i benzynę. Dziś takie ceny paliw są wręcz nie do pomyślenia

Nie uwierzysz ile kierowcy płacili za LPG i benzynę. Dziś takie ceny paliw są wręcz nie do pomyślenia

LPG ceny paliw

Podaj dalej

Takie ceny paliw to marzenie wszystkich kierowców. Ale takie były i to w Polsce i to wcale nie tak w odległej przeszłości. Patrząc na obecne stawki z niedowierzaniem można patrzeć na to, ile płaciliśmy kiedyś za LPG i benzynę, a ile płacimy dzisiaj.  Take ceny mogą pamiętać nieco starsi kierowcy albo nasi rodzice. Tyle tylko, że wtedy wszystko wyglądało inaczej, a i też wartość pieniądza była zupełnie inna.

Takie ceny paliw to marzenie

Cofnijmy sie do roku 1994, a więc… 27 lat wstecz. Dla jednych to zupełnie przeszłość, dla innych niewielki upływ czasu. Wtedy zajeżdżając na stację paliw średnio za LPG kierowca płacił… 70 groszy za litr! Dziś jak doskonale wiemy, trzeba do tego jeszcze dołożyć dwa złote. Podobnie jak obecnie ponad dwukrotnie drożej płaciło się za benzynę i było to… 1,65 złotych za litr!

Dziś o takich cenach nie ma kompletnie mowy. Nawet jak wartość roby była bliska zeru na światowych rynkach, a nawet poniżej tego, to ceny paliw i tak osadziły się na dużo znacznie wyższym poziomie. Warto jednak pamiętać, że świat wygląda zupełnie inaczej niż blisko 30 lat temu. Wartość pieniędzy jest zupełnie inna, jest znacznie więcej samochodów, kwestie polityczne odgrywają większą rolę, a do tego doszło wiele podatków. Choć tak naprawdę czynników jest znacznie więcej.

Ale nawet wejście w XXI wiek wyglądało bardzo pozytywnie z dzisiejszej perspektywy. W 2001 roku ceny paliw wyglądały następująco – LPG tankowaliśmy 1,10 zł za litr, a benzyna 3,30 zł za litr. Dziś z ogromną przyjemnością zajeżdżalibyśmy na stację paliw, gdyby tak kształtowały się ceny. Średnio za każde przejechane 100 km płacilibyśmy kolejno 13 złotych, jeżeli chodzi o autogaz, bądź 33 złote w przypadku benzyny.

Przez kolejne lata ceny systematycznie szły w górę

Patrząc statystycznie co kilka lat na średnie paliw, te tylko drożały. Jedynie w okolicach 2019 roku ceny paliw spadły w porównaniu do tego, co było 4-5 lat wcześniej. Pomijając poprzedni rok, który pod tym względem był dość specyficzny z wiadomych względów, teraz znów statystycznie można spodziewać się zmian w górę.

Oczywiście między danymi odcinkami lat pojawiały się okresy większych cen bądź ich większych spadków. Ale patrząc na uwzględnienie kilkuletnie zawsze mierzymy się z podwyżkami. To jednak nie powinno zbytnio dziwić, bowiem realnie patrząc taka sytuacja ma miejsce ze wszystkim, z czym jako ludzie mamy styczność.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News