Nie umiesz parkować? Niebawem otrzymasz za to bardzo wysoki mandat

Nie umiesz parkować? Niebawem otrzymasz za to bardzo wysoki mandat

parkowanie parking mandat

Podaj dalej

Kierowcy którzy mają problem z parkowaniem, bądź którym powinie się noga na parkingu, mogą za to otrzymać bardzo wysoki mandat. Czy słuszny, to już sprawa dyskusyjna i zależąca w dużej mierze od samej sytuacji. Bo konsekwencje czynu będą otrzymywać nie tylko ci nieuczciwi kierowcy, ale również ci którzy z ręką na sercu przyznają się do tego co zrobili.

Nieuczciwy mandat za błąd na parkingu?

Nadchodzące zmiany mają na celu w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo na drogach. Większe niż obecnie konsekwencje poniosą kierowcy m.in. przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Ale zmian jest dużo więcej, a te mają na celu wyeliminowanie piratów drogowych z dróg.

Ale w nadchodzącej nowelizacji są także zmiany, które budzą duże kontrowersje. Chodzi o sytuacje w których kierowca uszkadza mienie drugiej osoby. I tyczy się to w dużej mierze osób, które mają problem z parkowaniem i w ten sposób doprowadzają do szkody na parkingu. Mandat z tego tytułu będzie niemały, bowiem… 1 500 złotych. Taka kwota jak zauważa wiele osób zachęca do… ucieczki z miejsca zdarzenia.

Bo o ile ktoś poczuwa się do winy i chętnie zostawiłby karteczkę z numerem telefonu czy poczekał na poszkodowanego, o tyle taka kara może zniechęcić. Potencjalna naprawa z OC to jedno, ale kara tak wysokiej wartości to druga rzecz i w ocenie wielu osób mało słuszna. Ucieczka z miejsca zdarzenia wyjdzie zdecydowanie taniej, do czego taką zmianą zachęca rząd.

Ostrożniejsze parkowanie

Parkingi niewątpliwie są zmorą wielu kierowców. Nikt nie kieruje się na nie z myślą na nią, aby uszkodzić czyjś pojazd. Tak samo nikt nie zakłada, że to właśnie jego samochód będzie tym, na którym pojawi się jakaś rysa, a co gorsza wgniecenie. To się jednak dzieje i może przytrafić się każdemu. Nawet ostrożne parkowanie nie jest gwarancją tego, że nic się nie stanie – pech trafia się każdemu.

Jak ustaliła Rzeczpospolita za pomysł odpowiadają trzy resorty – sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury. Żaden z nich jednak nie odniósł się do tego pomysłu i w żaden sposób nie chciał odpowiedzieć na pytania, co do sensu wprowadzenia takich zmian. Czyżby zatem była świadomość tego, że to nie najlepsze rozwiązanie?

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News