Naprawiasz samochód oddając go na warsztat? Coraz więcej fałszywych części samochodowych na rynku

Naprawiasz samochód oddając go na warsztat? Coraz więcej fałszywych części samochodowych na rynku

mechanik części samochodowe

Podaj dalej

Kierowcy uważajcie, jeżeli wasz samochód uległ awarii i oddajecie go na warsztat. Na rynku motoryzacyjnym jest coraz więcej fałszywych części samochodowych, które mają zastępować oryginalne. I wcale nie oznacza to tego, że dany mechanik zamontuje daną część w waszym pojeździe celowo. On także może naciąć się na oszustów, dlatego tak ważna jest nasza świadomość.

Oddawaj samochód tylko na sprawdzony warsztat

Duża część kierowców oddaje na warsztat swój samochód od razu z daną częścią, jaka jest do wymiany. Kupują je w internecie licząc, że trafili na super okazję dzięki której oryginalną część wyłapują naprawdę w dobrej ”promocji”. Tak naprawdę pieniądze wydają na dobrze podrobioną część, która może okazać się wodą na młyn. Jakość jak nie trudno się domyśleć jest daleka od oryginalnych.

A mowa o częściach, które bardzo często wpływają na nasze bezpieczeństwo – np. klocki hamulcowe czy tarcze hamulcowe. Tutaj nigdy nie należy oszczędzać, a części należy kupować wyłącznie z pewnych źródeł. Dlatego idąc do mechanika warto uzyskać informację skąd pozyskuje części i jeżeli nie chce nam udzielić takich informacji, lepiej zakupić je samemu..

Bardzo często zdarza się tak, że mniej szanujący się mechanik czy warsztat wciska tanie zamienniki, a liczy sobie je drożej. Na tym jest dodatkowy zarobek i to bardzo często nie mały. Bardzo duża część kierowców nie pyta nawet, co jest ”włożone” – jaki producent i czy to zamiennik czy oryginał. I to sprawia też, że rynek wygląda jak wygląda pod tym względem.

Fałszywych części coraz więcej

Bo o ile problem dotyczy elementów, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo czy jazdę, problem jest mniejszy. Choć oczywiście też nie można go bagatelizować. A rynek jest mocno przesycony podróbkami i porównuje się go wręcz do problemu związanego z narkobiznesem. Tylko w ubiegłym roku udało się skonfiskować fałszywki o łącznej wartości sięgającej blisko 7 mln euro.

Nie da się ukryć, że problem jest duży i dotyczy wszystkich nas. Bo każdy może natrafić na część, której tak naprawdę nie chciałby mieć w samochodzie. Dlatego tak istotne jest to, aby przy każdej naprawie mieć na względzie to, co montowane jest w naszym pojeździe. W innym przypadku czeka nas podwójny wydatek – co będzie najmniejszym kłopotem, bo może być znacznie gorzej.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News