Najtańszy olej silnikowy do samochodu? Ile jest wart i czy w ogóle jest coś wart?

Najtańszy olej silnikowy do samochodu? Ile jest wart i czy w ogóle jest coś wart?

diesel olej silnikowy

Podaj dalej

Wszyscy szukamy oszczędności zarówno jako kierowcy, jak i w życiu codziennym. Nie raz już jednak przekonaliśmy się, że nie warto w wielu przypadkach oszczędzać, bowiem szybko zapłacimy za coś więcej. Stwierdzenie ”na tanie rzeczy mnie nie stać”, dobrze wpisuje się m.in. w olej silnikowy.

Tani olej silnikowy

Silnik to serce samochodu, o które należycie trzeba dbać. Dlatego tak ważne jest to, aby pracował jak najlepiej i najdłużej. Do tego potrzebuje jednak odpowiedniego smaru, a tym jest tytuły olej. Warto mieć na uwadze, że najtańsze dostępne tego typu produkty charakteryzują się ograniczonym potencjałem do ochrony. Wykorzystują mało zaawansowane składniki, przez co jednostka napędowa nie jest tak chroniona jak mogłaby być.

W dodatku warto, aby olej silnikowy nie był mineralny ani też syntetyczny. Te dwa charakteryzują się powstawaniem z najgorszych grup olejowych. Dokładniej mówiąc destylatu ropy naftowej i jego krakingu. Warto – jeżeli jest taka możliwość, sięgnąć po olej syntetyczny.

Ten musi zawierać składniki z tzw. III grupy, a więc destylaty ropy naftowej powstałe w wyniku wielokrotnego hydrokrakingu. Warto wiedzieć, że są jeszcze wyższe grupy – IV i V,  powstałe na skutek syntezy chemicznej. I to właśnie po te dwa ostatnie zdecydowanie najlepiej sięgać, jeżeli chcemy odpowiednio zabezpieczyć silnik.

Na co zwracać uwagę?

Mamy dla was małą ściągę, jeżeli chodzi o olej silnikowy i na co zwracać w nim uwagę. Trzeba pamiętać, że temperatura płynięcia im niższa tym lepiej, z kolei jeżeli chodzi o temperaturę zapłony odwrotnie. Wskaźnik lepkości również im wyższy, tym lepszy, podobnie zresztą jak parametr HTHS.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News