Na jakiej cenie LPG zakończy ten rok? Nie na takie informacje liczyli kierowcy samochodów z instalacją gazową

Na jakiej cenie LPG zakończy ten rok? Nie na takie informacje liczyli kierowcy samochodów z instalacją gazową

LPG tankowanie

Podaj dalej

Sytuacja z LPG od pewnego czasu stała się bardzo niestabilna. Widać to chociażby po ostatnich dniach, gdzie kierowcy samochodów z instalacją gazową nagle musza płacić około 20 groszy więcej na litrze na wielu stacjach paliw. Już naprawdę ze świecą szukać miejsc, gdzie nie widnieje trójka z przodu. Niektórzy bronią się pozostawiając na widoku cenę 2,99 zł/l, próbując działać na wyobraźnie.

Przyszłość LPG nie jest zbyt kolorowa

Nie należy być optymistą jeżeli chodzi o najbliższe miesiące związane z autogazem. Do końca roku czekają nas kolejne podwyżki i na pewno przekroczenie ceny trzech złotych nie jest końcem zmian. Zwłaszcza, że na świecie trwa kryzys związany z gazem, przez co też drożeje ropa. Mniejsza produkcja, mniejsze dostawy, niestety odbijają się na konsumentach.

Do końca przyjdzie nam mierzyć się jeszcze z niejedną podwyżką. I mogą one nie być takie do jakich byliśmy przyzwyczajeni wcześniej – grosz, trzy grosze… czy maksymalnie pięć. Tutaj mogą być tak duże skoki ceny, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie w przypadku LPG. Po chwilowych przestojach nagle autogaz zdrożał o 15-20 groszy.

To oczywiście nie mało, bo zbliżamy się do niebezpiecznej granicy płacenia 50 procent więcej niż niecałe pół roku temu. W przeliczeniu to daje nic innego, jak to, że kilka miesięcy wcześniej ktoś mógłby nam wręczyć bon ba darmowe tankowanie pełnego zbiornika przy trzeciej wizycie. Przed okresem wakacyjnym ciężko byłoby nawet uwierzyć, z czym musimy mierzyć się obecnie.

Cena 3,50 zł/l będzie standardem

Na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje na to, że za w okresie świąteczno-noworocznym będziemy płacić około 50 groszy więcej niż obecnie. To scenariusz najbardziej realny, a przy tym najbardziej optymistyczny. Trzeba pamiętać o tym, jaka obecnie panuje sytuacja na światowych rynkach i jak wszystko dynamicznie się zmienia.

Obecnie okres blisko trzech miesięcy wydaje się być niczym kiedyś okres roku bądź półtora. Warto jednak pamiętać, że przy rosnących cenach paliw bardziej opłacalne staje się montowanie instalacji gazowej. Następuje znacznie szybszy zwrot inwestycji, a przy późniejszym spadku cen – bo te muszą w końcu natąpić – skorzystać można na tym podwójnie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News