Na jaką części samochodowe najlepiej zdecydować się do auta. Oryginalne, zamiennik czy używka?

Na jaką części samochodowe najlepiej zdecydować się do auta. Oryginalne, zamiennik czy używka?

mechanik części samochodowe

Podaj dalej

Kiedy w samochodzie dojdzie do awarii zawsze rodzi się pytanie, jakie części samochodowe kupić? Bo wybór niewątpliwie jest ogromny, zwłaszcza patrząc pod pewnymi kryteriami. A chodzi o kwestie związane z tym, czy zdecydować się na oryginalną część, zamiennik, a może pójść drogą używki. Na te pytania zawsze ciężko znaleźć dobrą odpowiedź, a każdy kierowca powinien znać ją sam. Bo on najlepiej zna swój własny samochód.

Część zamienne, ciężki orzech do zgryzienia

Niewątpliwie części używane są tymi, od których każdy właściciel samochodu powinien stronić. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo jaki jest ich stan, nawet jeżeli ”na oko” wydaje się wszystko dobrze. Nigdy też nie wiadomo co przeszła dana część i jak może zachować się po przejechaniu danej ilość kilometrów. Tutaj nie działa takie słowo, jak ”pewne źródło” i trzeba pamiętać, że narażamy w ten sposób siebie i innych.

W Polsce niewątpliwie najbardziej popularne są zamienniki. A więc części niemal takie same jak oryginalne, tyle tylko, że… nie są one oryginalne. Mimo to są nowe, sprawdzone, producent za nie ręczy i są na gwarancji. Montując dany element w samochodzie możemy być pewni, że przemawia za tym jakość, która gwarantuje nam bezpieczeństwo i spokój. Oczywiście takie części samochodowe są z wyższej i niższej półki. Warto tutaj nie oszczędzać i dołożyć te kilkadziesiąt złotych więcej.

Bo jeżeli nie kilkadziesiąt, to czasem kilkaset. Bo taka sytuacja ma miejsce w przypadku części oryginalnych od danego producenta. W to najczęściej idą użytkownicy w miarę nowych i drogich samochodów, dbających o jakość i prestiż swojego auta. Oczywiście części oryginalne są z reguły najlepszym rozwiązaniem, ale współcześnie zamienniki praktycznie od nich nie odbiegają. Kwestia jest jedna – grubości naszego portfela.

Nie dajcie się oszukać!

Warto pamiętać o tym, aby oddając samochód na warsztat dowiedzieć się jaka część będzie montowana. Z reguły są to zamienniki, dość tanie, ale niepewny warsztat może nas zwieźć. Zdarzają się oszuści montujący używki bądź bardzo tanie części zamienne, a liczą sobie jak za drogie. Jak możemy się chronić? Zawsze proście o oryginalne pudełko, a także fakturę bądź paragon za część którą zamawiał mechanik. Wtedy będziecie mieli pewność, że w waszym samochodzie nie znajduje się ”byle co”, a solidny element.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News