Myślisz, że olej smaruje tylko silnik typu diesel czy benzynowy? Zobacz w jakim ogromnym błędzie żyłeś

Myślisz, że olej smaruje tylko silnik typu diesel czy benzynowy? Zobacz w jakim ogromnym błędzie żyłeś

olej silnikowy diesel

Podaj dalej

Większość kierowców do dnia dzisiejszego żyje w przekonaniu, że olej jaki wlewają w silnik chroni wyłącznie jednostkę napędową. Tak jednak nie jest, bowiem służy on do pomocy także innym elementom, także o nie starannie dbając. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór płynu jaki wlewamy.

Olej to nie tylko silnik, ale coś więcej

Oczywiście główną rolą oleju jest smarowanie silnika i to nie ulega żadnej dyskusji. Jego zadaniem jest regulowanie temperatury jednostki napędowej, czy także oczyszczanie go z przeróżnych drobin. Zapewnienia również właściwą ochronę antykorozyjną oraz oczyszczanie silnik z nagarów.

Olej jednak odpowiada również za niektóre podzespoły motoru. Turbosprężarka to jeden z nich, gdzie odpowiada za smarowanie i chłodzenie łożysk. Kolejny to napinacz paska rozrządu, który wykorzystuje hydraulikę do swojego działania, a olej pochodzi z układu smarowania silnika.

Pompa vacum także potrzebuje oleju, aby nie doszło do zatarcia. Ta odpowiada za wytworzenie podciśnienia, głównie gdzie znajduje się silnik typu diesel. Na koniec także rozdzielaczowe pompy wtryskowe wykorzystują olej do stworzenie odpowiednich warunków pracy.

Odpowiedni dobór

Każdy z tych podzespołów, pamiętając o tym najważniejszym, potrzebuje odpowiedniego oleju do pracy. W innym przypadku może to wpłynąć na zatarcia bądź doprowadzenia do innych usterek. Dlatego zawsze każdy podkreśla, aby nie kierować się najniższą ceną w doborze.

Zdecydowanie lepiej dołożyć raz na rok kilkadziesiąt złotych więcej, inwestując w dobry i sprawdzony olej. Wtedy nie tylko silnik nam się za to odwdzięczy, ale również inne podzespoły. A to koniec końców prowadzi do… oszczędności.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News