Morawiecki zapowiedział nowy dodatek! Będzie jednak obowiązywało kryterium dochodowe

Morawiecki zapowiedział nowy dodatek! Będzie jednak obowiązywało kryterium dochodowe

morawiecki premier dodatek

Podaj dalej

Premier oficjalnie poinformował, jak będzie wyglądał nowy dodatek dla Polaków. Podkreślił jednak, że najprawdopodobniej nie będzie on dla wszystkich. Wedle wstępnych planów ma obowiązywać próg finansowy, a więc kluczowe będzie to ile dana osoba lub rodzina zarabia. Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone, a lada moment poznamy wszystkie szczegóły z tym związane.

Dodatek w kieszeni. Polacy będą ”złudnie” zadowoleni

premier 800+ dodatek
fot. Twitter/Premier

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd chce wydłużyć przynajmniej o pół roku – a może i o rok – wakacje kredytowe. Mają one być jednak na innych zasadach, niż obecnie funkcjonują. Jeżeli zostaną one przedłużone, to ma obowiązywać kryterium dochodowe. Oznacza to, że z możliwości niepłacenia w danym miesiącu raty kredytu będą mogli skorzystać nie wszyscy.

Szczegóły mamy poznać dopiero na następnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, a ta ma się odbyć w czerwcu. Premier podkreślił jednak, że nie należy spodziewać się w tym temacie żadnych przecieków, bo zespół z który nad tym pracuje jest bardzo ”szczelny”. To zapewne nie jedyny dodatek i ważna zmiana dla Polaków i jakim usłyszymy już za kilkanaście dni.

Banki nie patrząc na taką zapowiedź pozytywnie, bowiem nie chcą, aby taka forma ”zapomogi” dalej obowiązywała. To dla nich bardzo duże obciążenie, a jako, iż Polacy chętnie korzystają z takiej możliwości, mowa o miliardach złotych. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało ponad milion gospodarstw domowych. W tym roku również cztery razy w roku można nie płacić kredytu.

premier rata kredyt
fot. Twitter/PremierRP

Ile oszczędności daje to Polakom?

Jako, że stopy procentowe są na wysokim poziomie i raty kredytów poszły znacząco w górę, każdy szuka oszczędności. Dla danej rodziny niepłacenie cztery razy w roku kredytu na kwotę np. 2 tysięcy złotych, to bardzo dużo oszczędność. Łącznie zostaje około 8 tysięcy złotych na codzienne życie, które z racji cen towarów i usług jest bardzo drogie.

Raty kredytów mają pod koniec roku powoli spadać, ale nie ma co się oszukiwać, że będzie to duża zmiana. Podobnie zresztą w 2024 roku wszystko będzie zachodzić powoli. A trzeba pamiętać o tym, że najniższa krajowa i 800+, dodatkowo pchną inflację w przód, a nie w tył. Zatem dodatek w postaci wakacji kredytowych wydaje się być niezbędny dla wielu rodzin.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News