Minister Infrastruktury uspokaja kierowców. Tłumaczy dla kogo będzie wysoki mandat

Minister Infrastruktury uspokaja kierowców. Tłumaczy dla kogo będzie wysoki mandat

mandat rzad policja

Podaj dalej

W wielu badaniach kierowcy deklarują, że wyższy mandat jest dobrą rzeczą, ale nie ukrywają, że obawiają się, iż sami wpadną w finansową pułapkę. Minister Infrastruktury jednak uspokaja. Zaostrzone przepisy prawa o ruchu drogowym mają być wymierzone wyłącznie w piratów drogowych. Kierowcy popełniający drobniejsze wykroczenia nie będą musieli obawiać się, że ich budżet domowy ucierpi.

Wysoki mandat tylko dla piratów drogowych

W kogo mają uderzyć nowe przepisy, które za kilka tygodni wejdą w życie? Andrzej Adamczy mówi jasno, że ich zaostrzenie skierowane jest wyłącznie w kierunku piratów drogowych i pijanych kierowców. Za przekroczenie prędkości o kilka kilometrów mandat nie będzie wystawiany na dużą sumę, choć na pewno na większą niż obecnie. Policja jednak nie celuje w takie grono kierowców. Priorytetem jest i będzie eliminowanie z dróg ”przestępców i potencjalnych morderców”.

– Przepisy wymierzone są w piratów drogowych, a nie osoby, które nieszczęśliwie uczestniczyły w stłuczce. Inaczej będzie w przypadku kierowców nietrzeźwych, czyli tych, którzy są potencjalnymi mordercami. Karane będzie głównie 10 największych wykroczeń, które są skatalogowane. Są to m.in. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, wjechanie na skrzyżowanie, czy przejazd kolejowy na czerwonym świetle. Tego typu wykroczenia będą karane kwotą 1500 zł. Jeśli będzie to recydywa, to będzie to kwota 3000 zł. Powtarzam, nie będzie tak, że o przekroczenie dozwolonej prędkości o kilka kilometrów będą kary w wysokości 5000 zł. Naszym celem jest walka z piratami drogowymi – powiedział w Sygnałach Dnia Polskiego Radia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Niewątpliwie taka deklaracja uspokoi to grono osób, które obawiało się, że gdy powinie im sie noga, będą musieli słono za to zapłacić. Mimo wszystko wciąż wszyscy czekamy na gotowy nowy taryfikator. Wtedy będzie już wszystko jasne w kwestii tego, jaki mandat otrzyma dany kierowca za dane wykroczenie.

Mimo wszystko – noga z gazu!

Sytuacja na polskich drogach wciąż nie wygląda dobrze. Tylko w same wakacje na dzień dzisiejszy doszło 323 śmiertelnych wypadków! W tych zdarzeniach zginęła znacznie większa liczba osób, niż miało miejsce zdarzeń. To najlepiej pokazuje, że z jakim ludzkim dramatem musi mierzyć się wiele osób każdego dnia.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News