Mercedes psuje atrakcyjność Formuły 1? Toto Wolff odpiera zarzuty

Mercedes psuje atrakcyjność Formuły 1? Toto Wolff odpiera zarzuty

Mercedes psuje atrakcyjność Formuły 1? Toto Wolff odpiera zarzuty

Podaj dalej

”Mercedes wygrywa klasyfikację konstruktorów”. ”Kierowca Mercedesa zostaje mistrzem świata”. ”Mercedes, mercedes, mercedes…” – zdaniem wielu osób zespół ten całkowicie zdominował Formułę 1, przez co nie jest ona już atrakcyjna dla kibiców jak była kiedyś. Toto Wolff się z tym całkowicie nie zgadza.

W ubiegłym sezonie Lewis Hamilton i Valtteri Bottas łącznie stanęli 15 raz na najwyższym stopniu podium, na 21 wyścigów. Niektórzy uważają, że właśnie przez dominację tego zespołu do grona Formuły 1 nie dołączają nowe ekipy, gdyż nikt nie widzi w tym większego sensu.

Co powinno się stać, aby sytuacja uległa zmianie? Ma to zmienić zmiana przepisów, która wchodzi w życie od przyszłego sezonu. Dzięki niej rywalizacja ma stać się bardziej zacięta, ale czy tak będzie okaże się w trakcie wyścigów.

Toto Wolff: Sądzicie, że Mercedes wygrywający szóste mistrzostwo świata sprawia, iż ludzie się nudzą? Sęk w tym, że mimo to sport był obfity w różnorodność i nieprzewidywalność w poprzednim sezonie. Przed weekendem nikt z was nie wiedział, czy zwycięzcą kwalifikacji będzie Ferrari, czy Red Bull. Walka pomiędzy kierowcami różnych generacji jest wielką atrakcją. Vettel kontra Leclerc, lub Verstappen przeciwko Hamiltonowi. Dla mnie najważniejszą informacją jest fakt, że popularność F1 wzrasta wśród publiki, a nasza baza fanów jest coraz większa u młodszych pokoleń.

Na świecie Formuła 1 cieszy się ogromną popularnością. Globalny odbiór wynosi 1.922 miliardów oglądających. Choć wśród unikalnych widzów zainteresowanie jest mniejsze o 3,9 proc.

Toto Wolff: Spójrzmy na rok 2019, gdzie mieliśmy prawie 2 miliardy widzów. 419 milionów z nich było unikalnych. F1 oglądało prawie 90 milionów ludzi w trakcie jednego z weekendów, a uśredniając, jedno Grand Prix oglądało więcej niż 20 milionów osób. Jesteśmy najszybciej rozwijającym się sportem w mediach społecznościowych, porównując go nawet z ligami amerykańskim. Zauważcie, że jesteśmy na dobrej drodze. Liberty robi dobrą robotę otwierając sie na social media, które nie były brane pod uwagę wcześniej. Liczby są ogromne porównując je z jakimkolwiek innym sportem, więc w kwestii globalnej atrakcyjności sportu, myślę że jest dobrze.

W najbliższy weekend rozpoczyna się nowy sezon, który zdaniem ekspertów znów będzie zdominowany przez Mercedesa. Mimo wszystko trzeba przyznać, że i tak atrakcyjność wyścigów budzi ogromnie zainteresowanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News