Masz stary diesel? Ten został właśnie numerem jeden. W Unii Europejskiej pozostajemy bezkonkurencyjni

Masz stary diesel? Ten został właśnie numerem jeden. W Unii Europejskiej pozostajemy bezkonkurencyjni

diesel silnik spaliny

Podaj dalej

Każdy kierowca który posiada wiekowy samochód, a zwłaszcza z silnikiem typu diesel, może poczuć się wyróżniony. Jeżdżąc autem w podeszłym wieku przyczynia się bowiem do tego, że Polska została oficjalnie ogłoszona wysypiskiem starych pojazdów. Na tle Unii Europejskiej jesteśmy mocnym liderem, którego ciężko będzie pobić w najbliższych latach.

Kochamy stary diesel i starego benzyniaka

Eurostat opublikował zestawienie, które pokazuje, gdzie w Unii Europejskiej jeździ najwięcej starych samochodów. Polska okazała się praktycznie bezkonkurencyjna i z wynikiem 37,9 procent została niekwestionowanym liderem. Za naszymi plecami znalazła się Estonia (31,5 procent),a dalej Finlandia (26,9 procent) i Liechtenstein (22,6 procent).

Krótko mówiąc, otrzymaliśmy oficjalnie miano motoryzacyjnego wysypiska śmieci w Unii Europejskiej. To właśnie do nas zjeżdżają stare samochody z silnikiem typu diesel i benzynowym. Auta, których po prostu nikt nie chce, a które cieszą się dużym zainteresowaniem nad Wisłą. To tez pokazuje w jakim punkcie finansowym jesteśmy jako obywatele tego kraju.

Co dokładnie oznacza liczba 37,9 procent? To, że z wszystkich samochodów w kraju aż taki odsetek przekracza wiek… 20 lat! Statystycznie oznacza to, że na dziesięć pojazdów które mijamy na drodze, aż cztery właśnie mają tyle lat. To przerażające mając na uwadze, jak niezdrowe dla środowiska są to samochody. Warto przytoczyć tutaj inną statystykę. Z reguły auta mając 17-18 lat średnio lądują już na złomie. Można zatem powiedzieć, że Polska to złomowisko Unii Europejskiej.

Prognozy nie są zbyt optymistyczne

Eksperci przewidują, że w kolejnych miesiącach i latach do naszego kraju będzie przybywało jeszcze więcej starych samochodów. Będzie to wynikiem transformacji krajów, które odważniej stawiają krok w kierunku elektromobilności. Właściciele aut w podeszłym wieku będą sięgać po nowe pojazdy, a te zamiast na złom trafią do Polski.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że auta te nie spełniają norm emisji spalin w takim stopniu, w jakim byśmy tego oczekiwali. Z tego też powodu w ostatnim czasie toczyły się rozmowy w kwestii Stref Czystego Transportu. Tych jak wiadomo jak na razie nie będzie w większych miastach. A dane te pokazują, że potrzeba jest tego ogromna.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News