Masz stary diesel lub benzyniaka, czekają cię problemy. Strefa czystego transportu powstanie w każdej gminie!

Masz stary diesel lub benzyniaka, czekają cię problemy. Strefa czystego transportu powstanie w każdej gminie!

strefa czystego transportu

Podaj dalej

Złe informacja dla posiadaczy starych aut z silnikiem typu diesel bądź benzynowym. Powstały przepisy dotyczące stref czystego transportu, a dokładniej mówiąc doprecyzowano zasady ich tworzenia w gminach. Nie ma już zatem obowiązku, że muszą one powstawać od danej liczby mieszkańców. Teraz mogą powstać dosłownie wszędzie tam, gdzie samorząd będzie miał taką wolę.

Diesel i benzyna – silniki spalinowe w tarapatach

To gdzie może powstać strefa czystego transportu, to nie jedyne zmiana. Samorządy będą miały zwiększone kompetencje w zakresie ustalania warunków do ich tworzenia. Nie będzie zatem większych odgórnych zasad, a włodarze miast sami będą mogli ustalić szczegóły w kontekście tego, jak będą one wyglądać. To niewątpliwie dobry ruch.

Teraz z niecierpliwością wszyscy będą wyczekiwać, kiedy powstanie pierwsza strefa czystego transportu w Polsce. W jakim mieście silnik typu diesel i benzynowy nie spełniający norm nie będzie mógł wjechać bądź na jakich zasadach będzie mógł. Wbrew pozorom to nie jest łatwa decyzja dla samorządów, aby wprowadzić taką zmianę. Boją się oni o to, jak zareaguje ich elektorat.

Z tego powodu właśnie przez ostatnie miesiące nic nie zrobiono w tym kierunku. Rząd naciskał samorządy, a te z kolei rząd – żadna ze stron nie chciała się pod tym podpisać i brać ciężaru na siebie. Teraz już takieko kłopotu nie powinno być, bo same samorządy, stowarzyszenia, etc., sugerowały jak należy podejść do tematu. Co to przyniesienie przekonamy się niebawem.

Nie warto inwestować w stare samochody

W niedalekiej przyszłości strefa czystego transportu w wielu miastach może stać się normą. Nie warto zatem decydować się na inwestowanie w wiekowy samochód. Stary diesel czy benzyniak może sprawić wiele kłopotów, jeżeli nie będzie spełniał norm emisji spalin. Bo zapewne to będzie wyznacznikiem tego, kto i gdzie może wjechać.

Nieprzypadkowo wraz z ustawą o strefie czystego transportu została zmieniona ustawa o elektromobilności. Ma ona sprawić, że w Polsce problem z punktami ładowania samochodów elektrycznych będzie mniejszy. Co za tym idzie, zbliżamy się do kierunku w którym wiekowe auta będą problemem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News