Masz samochód na LPG. Zimą pamiętaj zatankować znacznie więcej benzyny, bowiem wzrasta jej zużycie

Masz samochód na LPG. Zimą pamiętaj zatankować znacznie więcej benzyny, bowiem wzrasta jej zużycie

autogaz lpg paliwo

Podaj dalej

Kierowcy jeżdżący na LPG bardzo często zapominają o tym, że muszą tankować także benzynę. To ona bowiem odpowiada za odpalenie silnika. Zimą jednak proces przeskoku na autogaz nie odbywa się tak szybko jak wtedy, gdy temperatura jest wyższa. Dlatego też wzrasta zużycie i zapotrzebowanie na popularną 95-kę.

Benzyna potrzebna do LPG

benzyna diesel lpg

Autogaz jest uruchamiany, i zawsze powinien być, w momencie gwarantującym prawidłowe odparowanie LPG w reduktorze. Jeżeli dochodzi do tego wcześniej, przy zbyt niskiej temperaturze cieczy chłodzącej silnik to nie jest to dobre dla pojazdu. Może skutkować zasilaniem silnika nie do końca odparowanym LPG i doprowadzić do jego nierównomiernej pracy.

Jeżeli na dworze jest niska temperatura może dochodzić do gaśnięcia silnika i kłopotów z jego uruchomieniem. Często w takich przypadkach dochodzi do zalania świec zapłonowych nieodparowanym LPG. W niektórych samochodach można zamontować specjalne elementy, pozwalające na szybsze rozgrzanie reduktora czy wtryskiwaczy. Ich montaż wymaga ingerencji w instalację elektryczną samochodu i musi to zrobić osoba, która się na tym dobrze zna.

Taki 'tuning’ pozwala nawet około 50 procent szybsze przełączenie się na LPG. Pytanie tylko czy taka inwestycja faktycznie się opłaca pod względem finansowym. Warto o tym pomyśleć, bo zbędne inwestowanie w szybsze rozgrzewanie wspomnianych elementów na pewno ma swoje plusy. Ale trzeba pamiętać, że może mieć finansowe minusy.

Diesel, benzyna i LPG dopiero będą drogie

Rozgrzewanie w ruchu

Warto pamiętać, że najlepiej rozgrzewać samochód w ruchu, a nie na postoju. Jest to najbardziej produktywne, jeżeli chodzi o wszelkie zużycie i najlepsze dla pojazdu. Przyśpieszy to na pewno także przełączenie się z benzyny na LPG i tańszą jazdę. Na postoju możemy być pewnie, że będzie palona wyłącznie benzyna.

ropa ceny paliw opec obniżka

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News