Masz prawo jazdy? Od teraz i tak możesz otrzymać mandat 1 500 złotych za prowadzenie samochodu

Masz prawo jazdy? Od teraz i tak możesz otrzymać mandat 1 500 złotych za prowadzenie samochodu

mandat-policja-kontrola

Podaj dalej

Zmiana przepisów doprowadziła do tego, że można otrzymać mandat za prowadzenie samochodu, mimo iż posiada się prawo jazdy. Brzmi to dość kuriozalnie, ale tak wygląda nowa rzeczywistość. A chodzi o dość liczną grupę osób, które mają wydane prawo jazdy bezterminowo i muszą wymienić swoje dokumenty na nowe. Kto zapomni zrobić tego o czasie, będzie miał problem.

Mandat za prawo jazdy?!

mandat policja kontrola
lubuska.gov.pl

Od około 10 lat żadnej kierowca w Polsce nie otrzymuje już bezterminowego prawo jazdy. Z kolei do 2033 roku żaden kierowca ma już nie posiadać takiego dokumentu, bowiem ma obowiązek wymiany go na terminowe. I właśnie kto tego nie zrobi o czasie musi liczyć się z tym, że w trakcie kontroli otrzyma mandat w wysokości 1 500 złotych. Konsekwencje mogą być jednak większe.

Mało tego – jeżeli prawa przybierze postać postępowania mandatowego grozi kara 5 tysięcy złotych. Z kolei gdy sprawa zostanie skierowana do sądu trzeba liczyć się z karą na poziomie nawet 30 tysięcy złotych. Trzeba również pamiętać o tym, że w tym czasie kierowca ma zakaz prowadzenia samochodu.

Osoby, które posiadają bezterminowe prawo jazdy muszą szykować się do wymiany. A, aby to uczynić muszą posiadać wniosek o wydanie prawo jazdy, aktualne zdjęcie i dokonać odpowiedniej opłaty. Jeżeli ktoś nie ma żadnych problemów zdrowotnych to uprawnienia otrzyma na okres 15 lat.

mandat kierowca kara
fot. lubuska.policja.gov.pl

9 dni bez samochodu

Wymiana dokumentu będzie kosztowała 100,50 zł, a do tego trzeba doliczyć jeszcze fotografa. Kierowca pozostanie bez uprawnień na okres maksymalnie 9 dni, zanim będzie mógł odebrać nowe prawo jazdy. W tym czasie nie może poruszać się samochodem, bowiem w przypadku kontroli może liczyć nie tylko na mandat, ale na znacznie większe konsekwencje.

Zaświadczenie o wymianie dokumentu wystawione przez Wydział Komunikacji nie jest dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdem. Nie uwzględniono tutaj co w sytuacji, gdy dana osoba ma wiążący zawód z dokumentem. Na ten czas musi ona po prostu wziąć sobie wolne.

mandat policjant snieg
fot. lubuska.policja.gov.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News