Masz diesel? Zobacz co zrobić, aby nie narażać się na dodatkowe koszty

Masz diesel? Zobacz co zrobić, aby nie narażać się na dodatkowe koszty

diesel zepsuty samochod

Podaj dalej

Bardzo wielu kierowców w Polsce ma samochód, w którym silnik to popularny diesel. Jeżeli chodzi o tę jednostkę napędową uważana jest ona za niezawodną, przez co cieszy się dość dużą popularnością. Nawet jednak najlepszy silnik może zawieźć, jeżeli kierowca nie będzie o niego prawidłowo dbał. A uwierzcie – nie jest to trudne.

Dbaj o diesel, zwiększ jego żywotność

awaria diesel samochod

Dość często można usłyszeć, że diesel nie potrzebuje tak częstych przeglądów i serwisów jak silnik benzynowy. Podawana jest wysoka ilość kilometrów, po których dopiero należy udać się do mechanika na oględziny. Zdecydowanie lepiej jednak stosować inną metodę. Zdecydowanie najlepszą metodą jest coroczne wymiana oleju z wszystkimi filtrami.

Nie jest żadną tajemnicą, że wysokiej jakości paliwo znacznie lepiej wpływa na jednostkę napędową. Wlewanie taniego paliwa z nieznanych stacji może okazać się dużym błędem. Zwłaszcza że diesel jest bardzo czuły i można takim krokiem narobić więcej szkód niż pożytku. Zwłaszcza bardzo mocno mogą odczuć to wtryskiwacze.

Bardzo istotne jest także to, jak jeździmy i gdzie jeździmy. Należy pamiętać o tym, aby unikać niskich obrotów – podobnie zresztą jak i bardzo wysokich. Najlepiej starać się utrzymywać jazdę na w graniach 1700–2400 obrotach na minutę. Równie istotne jest, aby nie gasić silnika zaraz po tym, jak długo pojazd był w ruchu. Należy dać mu minutę odpoczynku.

silnik diesla awaria

Jeździj tak, aby nie zapchać filtra

Filtr DPF ma to do siebie, że może się zapchać, gdy diesel nie jeździ tak jak został do tego przystosowany. Częsta jazda po mieście oznacza wiele problemów dla tej jednostki. Nawet gdy wynika z tego nasz tryb życia, warto co jakiś czas udać się w trasę, aby na wysokich obrotach wypalić wszystko, co zbędne z filtra.

Takie zabieg będzie zdecydowanie tańszy niż wizyta u mechanika, która może kosztować nawet kilka tysięcy. Warto co jakiś czas ”poświęcić” kilka litrów paliwa albo po prostu dobrze zaplanować podróż, aby okazała się z pożytkiem dla każej ze stron.

diesel silnik kopciKIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News