Masz diesel z tego rocznika? Zobacz od kiedy zaczną się twoje problemy z podróżowaniem po Polsce

Masz diesel z tego rocznika? Zobacz od kiedy zaczną się twoje problemy z podróżowaniem po Polsce

diesel polska miasto

Podaj dalej

Kierowcy nie będą zadowoleni z tej informacji. Rocznik ich samochodu niebawem może okazać się tak bardzo istotny, że będzie miał wpływ na to, gdzie będą mogli jeździć, a gdzie nie będą mogli. I to właśnie ta druga kwestia okaże się wielkim problemem i zapewne doprowadzi do wielu konfliktów. Stary diesel z roku na rok będzie coraz bardziej piętnowany.

Diesel z zakazami wcześniej niż myśleliśmy

diesel spaliny

Bardzo wiele krajów ogłosiło już zakazy pod względem tego, kiedy silniki spalinowe nie będą mogły być w sprzedaży. Z reguły są to dat dość odległe, bowiem sięgające 10, a nawet 15 lat. Ale w tym przypadku chodzi wyłącznie o sprzedaż pojazdów, które emitują dużo spalin.

Co zatem z samochodami, które już posiadamy i posiadać w najbliższych latach będziemy? Ich właściciele będą dość napiętnowani. Chodzi o Strefy Czystego Transportu, które niebawem będą powstawać w Polsce w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Ma to przyczynić się do zmniejszenia poziomu szkodliwych emisji pochodzących z transportu na obszarach miejskich. Włodarze miast już mogą tworzyć tego typu miejsca, ale nie chcą obawiając się krytyki lokalnego społeczeństwa. Niebawem będą już mieli taki obowiązek.

emisja spalin diesel

Kto wjedzie, a kto nie wjedzie

Największe problemy z wjazdem do tego typu stref będą miały samochody wyprodukowane w 2003 roku i starsze. nie posiadają one, bowiem normy Euro 4, jaka weszła w życie w 2004 roku. Jeżeli chodzi o tę normę do Strefy Czystego Transportu wjadą samochody z nią tylko w latach 2021-2025.

Z kolei w latach 2026-2030 już tylko auta z normą Euro 5, a więc autami wyprodukowanymi od 2011 roku. Natomiast patrząc dalej w latach 2031-2036 tylko z normą Euro 6, a więc auta wyprodukowane od 2015 r. w silniki benzynowe i 2016 r. w wysokoprężne

tankowanie diesel miasto

Każdy, kto posiada stary diesel musi liczyć się z tym, że niebawem będzie miał mocno ograniczone podróżowanie po Polsce. Kierowcy nie wjadą swoimi autami do głównych lokalizacji większych miast. Będą musieli pozostawić samochód przed SCT i udać się pieszo bądź lokalnym środkiem transportu. Życie będzie zatem utrudnione i mniej wygodne. Czas zatem pomyśleć o zmianie auta.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News