Masz diesel? Tej zimy problemy z odpalaniem samochodu staną się obrazem przeszłości

Masz diesel? Tej zimy problemy z odpalaniem samochodu staną się obrazem przeszłości

diesel odpalanie silnika

Podaj dalej

Większość kierowców posiadający wiekowy samochód napędzany przez diesel już drży przed tym, co może ich niebawem spotkać. Problemy z odpalaniem silnika nie są niczym przyjemnym, bowiem w końcu przychodzi moment, że jednostka nie odpali. Główny czynnik to oczywiście temperatura na zewnątrz. Tyle tylko, że ta tak naprawdę nie powinna odgrywać żadnej roli, jeżeli pojazd został odpowiednio przygotowany.

Niska temperatura nie straszna na diesel

Problem z odpalaniem samochodu w dużej mierze tyczy się posiadaczy samochodów z silnikiem typu diesel. Wynika to głównie z faktu, że benzyna nie ma takich właściwości, jest bowiem znacznie bardziej czuła na temperatury niż benzyna. Najważniejszym parametrem w przypadku aut z silnikiem wysokoprężnym jest temperatura zablokowania zimnego filtra. To ona określa wartość graniczną, poniżej której dochodzi do wytrącenia się w paliwie parafiny.

Obecnie takie typy problemy mogą spotkać nas, gdy temperatura spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza. Na stacjach jest bowiem dostępne paliwo przejściowe. Za dwa tygodnie sytuacja ulegnie zmianie i odporność wzrośnie do przeszło -20 stopni Celsjusza. Gdy temperatury te zostaną przekroczone, nawet najlepszy diesel może mieć problemy z odpalaniem.

Gdy prognozy będą wskazywały tak niskie temperatury warto wozić ze sobą, depresatory do oleju napędowego zapobiegające wytrącaniu się parafiny. Obniżą one temperaturę krzepnięcia oleju i poprawiające rozruch zimnego silnika. Warto jednak pamiętać o tym, aby użyć ich odpowiednio wcześniej, a nie w kryzysowym momencie.

Kierowca ma swoje obowiązki

Nieprzypadkowo mówi się, że w starszych autach jesień to najlepszy moment na wymianę filtra paliwa. To właśnie jego nie najlepszy stan najczęściej prowadzi do problemów z tym, aby diesel płynnie odpalił. Warto pamiętać również o tym, że jeżeli świecie nie były dawno wymieniane także zrobić to teraz. Wtedy tylko zły stan akumulatora może powodować kłopoty, a to już będzie można łatwo zdiagnozować.

Warto wspomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy. W nowych autach, czyli tych mających kilka lat, nie należy dwukrotnie przekręcać kluczyka, aby rozgrzać świecie. To stary sposób dla starych samochodów. W tych nowszych, może to tylko doprowadzić do ich szybszego zużycia się.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News