Masz diesel? Nie sprzedawaj go! Skarbówka nakłada dodatkowy podatek na nowoczesne samochody

Masz diesel? Nie sprzedawaj go! Skarbówka nakłada dodatkowy podatek na nowoczesne samochody

diesel podatek samochod

Podaj dalej

Aż chciałoby się powiedzieć – a miało być tak pięknie! Polskie prawo pokazuje jednak, że zachęcanie do zakupu samochodów elektrycznych to nic innego jak woda na młyn. O sprawie informuje Rzeczpospolita, donosząc o kłopotach jakie niesie za sobą posiadania auta zasilanego prądem. To zachęca do tego, aby ci którzy posiadają diesel czy benzyniaka, dłużej przy nim pozostali.

Diesel i benzyniak bez podatku. Elektryk już tak

diesel samochod elektryczny

Od kilkudziesięciu dobrych miesięcy trwa moda samochody elektryczne. Do ich zakupu zachęcanie są nie tylko osoby fizyczne, ale także firmy. Jeżeli chodzi o tych drugich jest to jednak pod pewnymi względami mało opłacalny dla nich biznes.

Takiej inwestycji nie ułatwia skarbówka, która przypomina o płaceniu dodatkowego podatku. – Pracodawca udostępniający pracownikowi ekologiczne auto i zwracający koszty ładowania pojazdu w domu, musi mu naliczyć dodatkowy przychód i podatek – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA dla Rzeczpospolitej.

Tankowanie prądem okazuje się ogromnym kłopotem prawnym, w tego typu przypadkach. Firmy z reguły naliczają na podstawie ustawy o PIT, zryczałtowany przychód w kwocie 250 zł miesięcznie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że w ryczałcie nie mieści się zwrot kosztów doładowania samochodu w domu, nakazał dodatkowo opodatkować te kwoty.

Księgowe szaleństwo

Użyczanie pracownikowi służbowego samochodu elektrycznego na cele prywatne jest zatem ogromną pułapką podatkową. W dodatku która dla osób zajmujących się księgowością w firmie jest niełatwa. Sytuacja niewątpliwie musi ulegnąć zmianie, ale aby tak się stało musi zostać zmienione prawo.

Skoro firmy zachęcane są do tego, aby kupować elektryki, a diesel i benzyniaka dać w odstawkę, to prawo musi im sprzyjać. Jak na razie można mówić jedynie o pewnej pułapce, w którą przedsiębiorcy są wrzucani i z tego tyułu mogą mieć kłopot.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News