Masz diesel, który nie spełnia norm? Zapłacisz 2,50 zł za każdą godzinę postoju

Masz diesel, który nie spełnia norm? Zapłacisz 2,50 zł za każdą godzinę postoju

Podaj dalej

Dla kierowców posiadający samochód z silnikiem typu diesel, jak i tych benzynowych nie spełniających norm, nie ma dobrych informacji. Muszą szykować się oni na kolejne wydatki, które będą wymuszone przepisami prawa. Mowa o narzuconych opłatach w wysokości maksymalnie 2,50 zł za postój w strefie czystego transportu.

Diesel uderzy w kieszeń kierowców

samochod diesel spaliny

Ministerstwo Środowiska i Klimatu przewiduje opłaty dla kierowców, którzy poruszają się pojazdami z silnikiem spalinowym. Wjazd do stref czystego transportu maksymalnie będzie mógł wynosić 2,50 złotych za godzinę. Miasto bądź gmina będzie mogła obniżyć tę kwotę, ale pytanie czy ma w tym jakiś interes?

Wcześniej pojawiały się również informacje, że dla osób które wiedzą, że spędzą w strefie powyżej 10 godzin, będzie oddzielna opłata. Jeżeli ten pomysł przejdzie wówczas ma ona wynosić 25 złotych za godzinę. W przypadku osób, które muszą np. codziennie dojeżdżać do pracy bądź w innym celu, mowa o kwocie 125 złotych tygodniowo.

Kwestia również tego jakie pojawią się dokładnie wykluczenia związane z opłatami. Te jak wiadomo mają być dość szerokie i to na tyle, że według wstępnych prognoz bardzo łatwo będzie można je obejść. Wszystko dokładnie wyklaruje się w momencie, kiedy ministerstwo dokładnie przedstawi plan na strefy.

spaliny diesel smog

Zmuszanie do wymiany pojazdów

Taki krok ma na celu jedno i chodzi o wymuszenie na właścicielach szybszej wymiany samochodów na nowsze modele. Te, które spełniają w danym przedziale odpowiednie normy EURO jeżeli chodzi o emisję spalin. Trudno jednak uwierzyć to, że faktycznie znacząco wpłynie na decyzję społeczeństwa.

Rządzący liczą na to, że zmiany przyczynią się do tego, że pojazdy z silnikiem typu diesel, będą napływać w coraz mniejszej ilości z zagranicy. Kierowcy podświadomie mają się przestawiać na silniki produkujące mniej zanieczyszczeń, a ci bogatsi najlepiej na hybrydy bądź samochody elektryczne.

diesel samochod emisja

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News