Masz diesel, benzynę lub LPG? Kierowcy, w tej sytuacji pośpiech jest bardzo dużym błędem

Masz diesel, benzynę lub LPG? Kierowcy, w tej sytuacji pośpiech jest bardzo dużym błędem

Podaj dalej

Większość kierowców uważa, że im wcześniej podejmie się odpowiedni krok, tym lepiej. Zwłaszcza jeżeli na dworze aura sprzyja już temu, aby odpalić nasz samochód z napędem diesel, benzynowym lub LPG i ruszyć w drogę. Wbrew pozorom pogoda może nas oszukać, jeżeli chodzi o kwestię wymiany opon.

Wyczekaj na odpowiedni moment

wymiana opon wiosna

Ostatnie tygodnie to niewątpliwie poprawa pogody i pożegnanie zimy w większości polski. To też kusi kierowców do tego, aby zdecydować się już na wymianę opon z zimowych na letnich. Wbrew pozorom na taką decyzję jest jeszcze za wcześnie, choć nikt śniegu już nie przewiduje.

Opony zimowe to bowiem nie tylko śnieg, ale w dużej mierze temperatura. Choć nie jest to ustosunkowane prawnie, to jednak przyjęto, że najlepszą temperaturą do wymiany opon na letnie jest średnia temperatura 7 stopni Celsjusza. Poniżej takiej temperatury opona letnia traci swoje właściwości, szybciej się zużywa i traci przyczepność.

Działa to też oczywiście w drugą stronę. Gdy na dworze jest zbyt ciepło opona zimowa sprawia, że prowadząc diesel lub benzyniaka, ogumienie nie daje nam tyle ile powinno. W dodatku szybciej redukuje swój bieżnik, przez co jakoś opon może spaść na kolejną zimę.

odkrecanie kol wymiana

Diesel, benzyna i LPG poczeka na wymianę opon po świętach

Jeżeli zastanawiacie się kiedy zdecydować się na wymianę opon z zimowych na letnie, wygląda na to, że najlepszy termin będzie po Wielkanocy. Jak na razie przedwiośnie daje mocną loterię mieszając wiosnę z zimą, a temperatura nieregularnie skacze. Nie ma zatem co się śpieszyć.

Trzeba pamiętać również o tym, że za brak wymiany opon nie ma mandatu. Ten natomiast możemy otrzymać, jeżeli nasz bieżnik będzie nieodpowiedni, co też znacząco wpłynie na jakość jazdy i bezpieczeństwo. Dlatego też warto o niego dbać i wymieniać opony w odpowiednim momencie.

opony letnie wymiana

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News