Mandat za zbyt ciężki samochód? Uważaj co i ile wieziesz w bagażniku, bo kontrola może okazać się bardzo kosztowna

Mandat za zbyt ciężki samochód? Uważaj co i ile wieziesz w bagażniku, bo kontrola może okazać się bardzo kosztowna

mandat kierowca kara

Podaj dalej

Większość kierowców zapomina, że wystarczy niewielki mały bagaż do tego, aby otrzymać mandat. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, ile dokładnie ważny nasz samochód, aby nie przekroczyć ustawowego limitu. Bo o ile sama kara pieniężna to jedno, o tyle otrzymanie 15 punktów karnych dla niejednego kierowcy może zakończyć na pewien czas przygodę z prawo jazdy.

Mandat za zbędny bagaż

mandat zima policja
fot. lubuska.policja.gov.pl

W Polsce nie od dziś funkcjonuje takie pojęcie jak DMC, do którego należy się stosować. Niestety nie każdy kierowca o tym pamięta, a bardziej nie chce pamiętać bądź nie może. Wynika to po prostu z faktu, że przełożeniu szukają oszczędności w transportach i wolą ryzykować wypuszczając przeładowany samochód, niż puścić go na dwa-trzy kursy.

ITD czy policja zdecydowanie częściej na wagę odsyła na wagę busy, niż samochody osobowe. Ale i kierowcy takich pojazdów muszą mieć się na baczności. Nie brakuje przypadków, że załadowany mocno pojazd po sam dach np. drewnem, może zostać odesłany na wagę. Jeżeli okaże się, że jest zbyt ciężki mandat i punkty karne powędrują na konto kierowcy.

Wysokość mandatu uzależniona jest od tego o ile procent przekroczony został limit. Kolejno jest to: 5 procent – 500 złotych, do 10 procent – 1000 złotych, do 20 procent  – 1500 złotych i powyżej 20 procent – 2000 złotych. Funkcjonariusz może skorzystać jeszcze z innego przepisu, który zezwala ma na nałożenie kary do 3 tysięcy złotych grzywny. Taki mandat i 15 punktów karnych to już pokaźna kara.

mandat policjant snieg
fot. lubuska.policja.gov.pl

Nieświadomie ciężko przeładować pojazd

Oczywiście może się zdarzyć, że nawet samochód osoby zostanie przeładowany. Widać jednak, że widełki są tak duże, że nawet w takim przypadku ciężko o mandat większy niż 500 złotych. Zresztą funkcjonariusze mają duże doświadczenie w takich przypadkach. Jeżeli różnica jest niewielka, potrafią przymknąć nawet oko. Wiadomo, że nikt nie ma wagi w oku i o kilka kilogramów może się pomylić.

Najgorzej jednak, gdy ktoś celowo i z premedytacją tworzy tego typu zagrożenie na drodze. A bywają przypadki, że DMC przekraczana jest nawet ponad dwukrotnie, co już wydaje się być czystym szaleństwem.

mandat policja kontrola
lubuska.gov.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News