Mandat za zbędną uprzejmość. Ten przepis dalej wielu kierowców źle interpretuje na drodze

Mandat za zbędną uprzejmość. Ten przepis dalej wielu kierowców źle interpretuje na drodze

diesel osiedle mandat

Podaj dalej

W ostatnim czasie pojawiło się kilka nowych przepisów, które kierowcy znają, ale pobieżnie. A za to grozi mandat, bo brak niewiedzy nie usprawiedliwia tego, że dokonało się m.in. jakiegoś wykroczenia. To, że coś jest nie do końca tak jak powinno wynika z tego co się dzieje na drogach i do jakich sytuacji dochodzi. Kierowcy potrafią się kłócić nie mając zupełnie racji.

Dla kogo mandat? Lepiej doczytaj

mandat taryfikator policja
fot, policja.pl

W ostatnich czasie na polskich drogach jest wiele remontów, a co za tym idzie dochodzi do zwężeń na drodze. W Polsce już od ponad dwóch lat obowiązuje jazda na suwak, aby pozbyć się braku uprzejmości i patologicznych wręcz sytuacji na drodze. Jak się okazuje, nawet pojawienie się przepisów może wywoływać wręcz podobne zjawiska.

Jazda na suwak wydaje się dość prosta, ale w tylko i wyłącznie w teorii. Polacy, żeby nie narazić się na mandat stosują jazdę na suwak dość często, nawet gdy nie muszą. Bo mało kto wie, że jest ona wymagana wyłącznie w momencie, gdy na drodze jest korek. Przepis obowiązuje wyłącznie, gdy samochody się wręcz toczą, a nie jadą.

Mało tego – zator musi być na dwóch pasach, a nie na jednym. Jeżeli jest na jednym, a na drugim ruch odbywa się normalnie pojazdy nie mają obowiązku przepuszczać tych z lewej bądź prawej strony. Identycznie działa zasada, gdy ktoś chce się włączyć do ruchu z pasa rozbiegowego, który jest zakorkowany. Inne pojazdy nie mają obowiązku przepuszczania nikogo. I tak do momentu, aż nie pojawi się na ich pasie korek.

mandat policja grzywna
fot. policja.pl

Uprzejmość na drodze ważniejsza

Oczywiście przepisy to jedno, ale sama uprzejmość na drodze także jest ważna. I nie chodzi tutaj wyłącznie o jazdę na suwak, ale o wielu innych sytuacjach z którymi spotykamy się na co dzień na drodze. Jeżeli uprzejmość nie jest zbyt nachalna bądź zła do rozczytania dla drugiej strony, jest jak najbardziej wskazana.

W innych przypadkach trzeba pamiętać o tym, że można stworzyć duże zagrożenie na drodze. Chcąc bym przesadnie miłym można doprowadzić do kolizji, a nawet niebezpiecznego wypadku. Dlatego też wszystko, co robimy będąc za kierownicą, trzeba robić z głową, a nie z głową w chmurach.

nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu mandat
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News