Mandat za telefon w samochodzie znacząco w górę. Lepiej odłóż go daleko bądź nie wyjmuj z kieszeni

Mandat za telefon w samochodzie znacząco w górę. Lepiej odłóż go daleko bądź nie wyjmuj z kieszeni

mandat kierowca telefon

Podaj dalej

Najgorszy możliwy nawyk kierowcy to telefon w ręce, a mandat za to w teorii najmniejsza możliwa kara. Bo w praktyce można bardzo szybko doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. To właśnie to urządzenie przyczynia się każdego dnia do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mimo to wciąż chętnie trzymamy go w ręce, a w drugiej kierownicę.

Wzrósł mandat za używanie telefonu

mandat telefon kierowca
fot. freepik

W nowym taryfikatorze używanie telefonu jest surowo karane. Sam mandat pod względem kary finansowej nie wzrósł, ale wzrosły znacząco punkty karne. Do niedawna można było ich otrzymać pięć, a od 17 września jest to już dwanaście punktów. Kierowca który zostanie przyłapany w ciągu dwóch lat na używaniu smartfona może prawo jazdy będzie wisieć na włosku.

Jak wiadomo limit punktów karnych wynosi 24 punkty. Wystarczy zatem niewiele do tego, aby pożegnać się samochodem. Ba, wystarczy wcześniej zrobić wkroczenie na 15 punktów, a później dać się złapać ze słuchawką przy uchu. Nowy taryfikator jest bezwzględny i trzeba o tym pamiętać. Punkty zbiera się bardzo szybko i można z tego powodu mieć wiele nieprzyjemności.

A sięgnięcie po telefon to nie tylko 500 zł i 12 punktów karnych. To także wzrost ubezpieczenia OC i to dość wyraźne. To dodatkowa utrata pieniędzy, która przyjdzie z czasem. Żaden ubezpieczyciel nie będzie akceptował takiej ilości punktów karnych i takiego zachowania na drodze. To także trzeba mieć na uwadze.

mandat telefon kierowca
fot. freepik

Odłóż i nie prowokuj samego siebie

Zestaw głośnomówiący to jedno – służy oczywiście do tego, aby nie brać telefonu do ręki. Większość osób jednak potrzebuje telefonu nie tyle, co do rozmów, lecz do przeglądania przeróżnych rzeczy. I to staje się największym problem społecznych w dzisiejszych czasach. Oczywiście sam mandat wszystkie nie rozwiąże, ale da wiele do myślenia.

kierowca rozmowa telefon
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News