Mandat za recydywę także za mniejszą prędkość! Nowe przepisy nie są jasne i sprecyzowane, a sprawy mogą trafiać do sądu

Mandat za recydywę także za mniejszą prędkość! Nowe przepisy nie są jasne i sprecyzowane, a sprawy mogą trafiać do sądu

podwojny mandat policja

Podaj dalej

Nowe przepisy za mandat związane z recydywą widać nie dla wszystkich są w pełni jasne. Krąży kilka wersji odnośnie kwestii prędkości, ale tak naprawdę do końca nie ma się czemu dziwić, skoro przepisy nie są w pełni sprecyzowane. To też może być podkładką dla niektórych osób, aby w pewnych przypadkach nie przyjąć mandatu i pójść do sądu.

Mandat niższy, wyższy, z recydywą czy bez

mandat policja taryfikator
fot. policja.pl

Warto tutaj spojrzeć na sam przepis, który mówi: ‚‚Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1 art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie, wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.”

Jeżeli chodzi o przekroczenie prędkości można było usłyszeć już trzy wersje. Recydywa jest wtedy kiedy: zostaniemy złapani na tej samej prędkości (jeżeli chodzi o widełki w taryfikatorze), na tej samej bądź większej, a teraz można usłyszeć, że nawet na mniejszej (do 31 km/h). Czy zatem za to samo wykroczenie można uznać prędkość przekroczoną o np. 76 km/h, a za drugim razem po półtora roku o 32 km/h?

Tak, w recydywę wchodzą wszystkie prędkości na których zostaniemy przyłapani, jeżeli jedziemy szybciej niż 31 km/h.  Jeżeli prędkość przekroczymy jednak do 30 km/h wówczas otrzymamy ”zwykły mandat”, czyli ten z taryfikatora, który nie wchodzi w recydywę. Nie warto zatem wówczas jeździć szybciej, niż nakazują znaki. Powoływanie się na powyżej pogrubione słowo ”to samo wykroczenie”, dla sądu wcale może nie oznaczać tej samej prędkości.

Jak wyglądają kary?

  • przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h – pierwszy raz 800 zł (recydywa – 1600 zł)
  • przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h – pierwszy raz 1000 zł (recydywa – 2000 zł)
  • przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h – pierwszy raz 1500 zł (recydywa – 3000 zł)
  • przekroczenie prędkości o ponad 60 km/h – pierwszy raz 2000 zł (recydywa – 4000 zł
  • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – pierwszy raz 2500 zł (recydywa – 5000 zł)

 

kontrola predkosc mandat
fot. policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News