Mandat za przejechanie na żółtym świetle. Mało kto wie ile trzeba za niego zapłacić i jakie grożą konsekwencje

Mandat za przejechanie na żółtym świetle. Mało kto wie ile trzeba za niego zapłacić i jakie grożą konsekwencje

Mandat za przejechanie na żółtym świetle. Mało kto wie ile trzeba za niego zapłacić i jakie grożą konsekwencje

Podaj dalej

Sygnalizacja świetlna potrafi się zmienić szybko i równie szybko można otrzymać mandat. Policja bardzo często kontroluje różne skrzyżowania, aby łapać kierowców przejeżdżającym na czerwonym świetle. Konsekwencje tego czynu są znane, ale co gdy zostaniemy złapany na świetle żółtym. Wtedy problem jest o wiele większy.

Mandat za żółty kolor

podwojny mandat policja
fot. freepik

Kolor żółty na sygnalizacji świetlnej z reguły świecie się krótko, żeby nie powiedzieć bardzo krótko. Są i tacy, którzy nie widzą większego sensu w wyświetlaniu tej barwy, bowiem zmienia się ona w mgnieniu oka. Sens jednak jest, tak samo jak są i tego konsekwencję, która można z tego tytułu ponieść. Problem jednak w tym, że nawet przepisy prawa w tej kwestii są niejednoznaczne i pozostawiają pewne furtki.

Gdy sygnalizator z zielonego zmieni się na żółty można przejechać przez skrzyżowanie. Warunkiem jednak jest to, że gwałtowne hamowanie może doprowadzić do kolizji, a więc w nasz tył uderzy inny pojazd, co może doprowadzić nawet do karambolu. Krótko mówiąc, nasza decyzja podjęta w ułamku sekundy nie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa dla ruchu drogowego.

Jeżeli jednak przejechaliśmy na żółtym, a za nami nie było żadnego pojazdu bądź był daleko, policja może wystawić mandat. A ten wygląda tak samo, jak w przypadku koloru czerwonego na sygnalizatorze. Będzie to zatem grzywna 500 złotych za przejazd, a także 1000 złotych za stworzenie zagrożenia na drodze. Do tego też od września będzie większa ilość punktów karnych.

mandat taryfikator policja
fot. policja.pl

Przed sygnalizacją zawsze lepiej zwolnić

Nawet jeżeli kierowca widzi przed sobą zielone światło, powinien zwolnić do takiej prędkości, która pozwoli mu wyhamować na czas. Często jednak zdarza się tak, że niektórzy kierowcy wówczas nawet przyśpieszają, aby zdążyć na daną sekwencję. Pośpiech to niestety zły doradca, a w przypadku sygnalizacji świetlnej przekonuje się o tym setki kierowców każdego roku.

Żółte światło choć świeci się krótko ma w naszej głowie dać znak, że to koniec jazdy i trzeba hamować. Często kierowcy są łapani jednak w takim momencie, że nie wiadomo co robić i panikują. Tutaj też należy wyczuć moment, czy zdążymy przejechać, czy jednak lepiej hamować i nawet cofnąć. Decyzja musi być zawsze taka, aby dawała bezpieczeństwo nam oraz innym,

mandat policja grzywna
fot, policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News