Mandat za jazdę w deszczu. Bądź przygotowany na 500 zł

Mandat za jazdę w deszczu. Bądź przygotowany na 500 zł

jazda w deszczu

Podaj dalej

Mało który kierowca ma świadomość, że może otrzymać mandat za jazdę w deszczu. A kary są wysokie i policja niejednokrotnie używa ich, aby ukarać daną osobę. Pogoda za oknem sprawia, że warto o tym przypomnieć, żeby nikt się nie poczuł rozczarowany.

Bo choć każdy marzył i głęboko wierzył w to, że takie miesiące jak maj czy czerwiec będą już przedsmakiem lata, gorąco się rozczarował. Jak na razie ostatnie tygodnie bardziej przypominają październik czy listopad. A patrząc na prognozy, jeszcze trochę poczekamy na poprawę.

Mandat jak krople deszczu może spaść jak z nieba

Rolą każdego z nas jest to, aby jechać bezpiecznie, nie stwarzać zagrożenia na drodze i nie utrudniać życia innym swoją podróżą. Kierowcy powinni pamiętać o tym, że wjeżdżanie w głębsze kałuże i ochlapanie pieszych, wiąże się z konsekwencjami.

Za takie zachowanie grozi mandat karny w wysokości nawet 500 zł. I jak nie trudno się domyśleć, wcale o niego nie tak trudno biorąc pod uwagę stan polskich dróg. Krótko mówiąc – celowość i chamstwo, nie jest tutaj w ogóle potrzebne. Może to być zwykły przypadek, który oskubie nas z oszczędności.

rząd mandat

Idąc dalej, jeżeli doprowadzimy do szkody wówczas w postępowaniu cywilnym odszkodowanie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko w zależności od wartości np. zniszczonego ubrania czy innej rzeczy.

Tutaj jednak należy podkreślić, ze tego typu sprawy nie są proste – zarówno dla policji, jak i dla sądów. Warto zatem, aby załatwić je w miarę kompromisowo. Wystarczy np. zrobić zdjęcie dziury w jezdni, udać się do stosownego zarządcy drogi, powołać się na sytuację – bądź sprawę – i zażądać zrekompensowania kosztów poniesionych strat przez pieszego. O ile rzecz jasna sytuacja na to pozwala.

Deszcz to nie tylko mandat ale i wypadki

Deszcze to nie tylko możliwość ochlapania pieszych, ale głównie ich potrącenia. Dane pokazują, że lekkie opady zwiększają zagrożenia potrącenia pieszego nawet o 10 proc. Z kolei mocno padający deszcz blisko o 60 proc.

Tutaj również ciekawie wygląda inna zależność. Jeżeli opady są w miare stałe jak ma to miejsce teraz w wielu regionach naszego kraju, kierowcy oraz piesi są znacznie bardziej ostrożni. Najgorzej jest wówczas, gdy dochodzi do gwałtownego załamania pogody.

Google nie kłamie. Czeka nas lada moment drogowy armagedon

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News