Mandat za brak wiedzy, ile można jechać na danej drodze. Polscy kierowcy wpadają jak śliwka w kompot

Mandat za brak wiedzy, ile można jechać na danej drodze. Polscy kierowcy wpadają jak śliwka w kompot

mandat predkosc kontrola

Podaj dalej

Polscy kierowcy jak się okazuje coraz częściej dostają mandat, bo… nie wiedzieli ile mogli jechać! I choć brzmi to jak tania wymówka, to niestety nią nie jest. Coraz więcej osób nie wie, ile tak naprawdę może jechać w danym momencie na danej drodze. Wszyscy za to doskonalą wiedzą, z jaką prędkością mogą poruszać się po mieście. I na tym ich wiedza się z reguły kończy.

Mandat którego mogło nie być

mandat taryfikator policja
fot, policja.pl

Życie pokazuje, że część kierowców mogłaby ominąć mandat i spokojnie jechać w dalszą drogę. Tak się jednak nie stało, bo nie wiedzieli z jaką prędkością mogą się poruszać. Problem stanowi kwestia dróg jednojezdnych, dwujezdnych czy ekspresowych. Różnica w prędkościach jest taka, że można otrzymać grzywnę nawet w wysokości 1500 złotych i punkty karne. Kwota zatem niemała.

  • Na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych – 90 km/h
  • Na drogach dwujezdniowych dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu – 100 km/h
  • Na drogach ekspresowych jednojezdniowych – 100 km/h
  • Na drogach ekspresowych dwujezdniowych – 120 km/h
  • Na autostradach – 140 km/h

Tak wyglądają limity prędkości, które powinny być znane przez kierowców jak tabliczka mnożenia. Jak widać różnice są dość znaczące, biorąc pod uwagę taryfikator. Dodając do tego jeszcze kilka kilometrów dodatkowej nadwyżki, jazda może zakończyć się z dużymi konsekwencjami w przypadku kontroli. Warto zatem kilka razy przeczytać i zapamiętać, gdzie można poruszać się z jaką prędkością.

mandat kierowca taryfikator
fot, policja.pl

A do tego inne znaki

Maksymalny limit prędkości to jedno, ale bardzo często na tego typu drogach co chwilę pojawiają się inne ograniczenia. Dlatego też kierowca musi mieć oczy do około głowy i bacznie obserwować oznakowanie. Zwłaszcza, że też nie brakuje znaków, które po prostu odwołują dane limity. Prowadzenie samochodu pod tym kątem na pewno nie jest łatwe, gdy trzeba skupić się na drodze.

Maksymalna prędkość to jedno, ale trzeb pamiętać o tym, że nie zawsze musimy ją osiągać. Jeżeli ktoś woli jechać nieco ostrożniej, to nie ma ku temu przeciwskazań. Oczywiście też do pewnej granicy! Bo trzeba pamiętać, że za zbyt wolną jazdę też grozi mandat. Choć bardziej wpływa to na kwestię tego, że na drodze jednopasmowej może stworzyć naprawdę długi zator.

mandat pieniadze kierowca
fot, policja,pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News