Mandat za brak opon zimowych w taryfikatorze od następnej zimy? Są ku temu bardzo poważne przesłanki

Mandat za brak opon zimowych w taryfikatorze od następnej zimy? Są ku temu bardzo poważne przesłanki

opony zimowe letnie obowiązek wymiany opon mandat

Podaj dalej

Jazda na oponach letnich w zimę będzie w końcu wiązała się z tym, że kierowca otrzyma mandat? Wydarzenia z ostatnich godzin pokazują, że przepisy powinny się zmienić bardzo szybko. W Małopolsce i ogólnie na południu polskich pierwsze nieco większe opady śniegu w tym roku po prostu sparaliżowały ruch na drogach. Powodem jak się okazało w większości byli kierowcy na letnich oponach.

Czas na mandat za brak zimówek?

opony opona letnie zimowe przyczepność ślisko nawierzchnia droga
Pixabay

Nie ma wątpliwości, że śnieg najbardziej zawsze udziela się na południu polski. Zwłaszcza tam, gdzie drogi są różnorodne, jeżeli chodzi o podjazdy i zjazdy. Opady jakie zawitały do naszego kraju choć były niewielkie doprowadziły do paraliżu na drogach – zwłaszcza w tamtej części kraju. Jak się okazuje większość osób, która odpowiadała za utrudnienia na drogach podróżowała na oponach letnich.

O ile osoby z tamtych rejonów zapewne są bardziej rozważne, bo wiedzą z czym to się wiąże, o tyle przyjezdni już mniej. A, że mamy okres ferii to niestety dochodzi do takich, a nie innych sytuacji. Dlatego też w takich dniach i momentach nie brakuje głosów, aby wprowadzić obowiązek opon zimowych. Kto ich nie będzie miał, zapłaci mandat większy niż by miał zapłacić za opony.

Pytanie tylko, czy taki przepis powinien obowiązywać tylko na południu Polski, czy w całym kraju/ To oczywiście temat rozważań, który powinien szybko powrócić. Bo jak pokazuje życie nawet niewielkie opady śniegu mogą sparaliżować ruch na głównych drogach – i nie tylko. Przypomnijmy, że jak na razie nie ma obowiązku zmiany opon i każdy robi to dobrowolnie.

opony letnie zimowe zakaz policja mandat ferie obowiązkowe wyposażenie
Pixabay

Wymiana opon coraz droższa

Kierowców coraz bardziej w ostatnim czasie odstrasza wymiana opon ze względu na koszty. I nie chodzi tutaj o samą kwoty jaką trzeba zapłacić za cztery koła. Bardziej chodzi o kwotę jaką jeszcze trzeba dodatkowo dwa razy w roku zostawić na warsztacie. W dobie inflacji i dużych wydatków związanych z paliwem, życiem i funkcjonowaniem, niektórzy wolą ”ryzykować” jazdą na letnich.

Dobrym rozwiązaniem są na pewno opony całoroczne, które pozwalają rozwiązać ten problem. Można na nich jeździć o każdej porze roku, choć oczywiście trzeba pamiętać, że i o takie opony trzeba należycie dbać.

polisa oc ubezpieczenie mandat kara zmiana przepisów
Pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News