Mandat to już nie ostateczność w trakcie kontroli. Policja coraz chętniej i częściej zatrzymuje prawo jazdy

Mandat to już nie ostateczność w trakcie kontroli. Policja coraz chętniej i częściej zatrzymuje prawo jazdy

mandaty kontrola policja

Podaj dalej

Kontrola policji, nigdy nie jest niczym miły, bowiem z reguły oznacza mandat. Takie spotkania tym bardziej nie są miłe, bowiem od kilku miesięcy taryfikator wygląda zupełnie inaczej pod względem wartości za dane przewinienie. Ale grzywna to nie jedyna kara, jaka może nas spotkać w trakcie rutynowych czynności. Funkcjonariusz może nam odebrać prawo jazdy, nawet jak nie przekroczyliśmy punktów karnych.

Mandat najniższym wymiarem kary

mandat policja predkosc
lubuska.policja.pl

Mało kto sobie zdaje sprawę, że policja ma uprawnienia do tego, aby zatrzymać prawo jazdy po kontroli. Jeżeli tylko funkcjonariusz ma uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, za które może zostać orzeczone sądowo zatrzymanie prawa jazdy. Wspomnieć by tutaj można np. o niebezpiecznej jeździe, stworzenie zagrożenia na drodze. Są też takie oczywiste rzeczy jak niezatrzymanie się do kontroli czy ucieczka z miejsca zdarzenia.

Mandat w takiej sytuacji jest tylko i wyłącznie dodatkiem. Ale nie trzeba też mocno zajść za skórę, aby później pieczołowicie odzyskiwać uprawienia. Wystarczy tak naprawdę to, że funkcjonariusz stwierdzi, że nasz stan zdrowia wymaga zaktualizowania badań lekarskich. Wtedy także prawo jazdy zostaje odebrane.

Dlatego też trzeba mieć na uwadze, że mandat to nie wszystko, z czym może zostać zakończona kontrola. Nie warto szaleć na drodze – to raz, ale jeżeli czujemy, że z naszym zdrowiem, wzrokiem bądź inną dolegliwością jest coś nie tak, nie ma co oszukiwać. Zagrożenie można stworzyć nie tylko dla siebie, ale również dla innych postronnych osób.

mandat predkosc taryfikator
lubuska.policja.pl

Prawo jazdy za punkty

Warto pamiętać, że od połowy września będzie już nie tylko wysoki mandat, ale również wyższa ilość punktów karnych. Tym samym łatwiej będzie stracić uprawnienia, a ciężej je odzyskać. Dla wielu osób może to być szok, jak dziś wyglądają egzaminy, bo to zupełnie inna rzeczywistość, niż zdawali lata temu.

mandat szybka jazda
lubuska.policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News