Mandat powiązany z ubezpieczeniem OC. Te zmiany bardzo zabolą kierowców

Mandat powiązany z ubezpieczeniem OC. Te zmiany bardzo zabolą kierowców

mandat taryfikator policja

Podaj dalej

Mandat lada moment mocno wpłynie na to, ile będzie kosztowała danego kierowcę polisa na samochód. Firmy ubezpieczeniowe jeszcze przed wakacjami mają mieć już wgląd do tego, ile punktów karnych ma dany kierowca w trakcie zawierania nowej polisy. A ta może wzrosnąć znacząco, jeżeli grzywny były za poważne wykroczenia.

Konsekwencje za mandat będą większe

mandat pieniadze kierowca
fot, policja,pl

Już niebawem pierwsi kierowcy będą mieli wyliczoną polisę OC wraz z tym, ile mają na koncie punktów karny. Nietrudno się domyśleć, że za drobne wykroczenia konsekwencja finansowa będzie mniejsza, niż jeżeli w rażących przypadkach. A za takie trzeba uznać szybką jazdę, prowadzenie pod wpływem alkoholu czy inne przewienienia wpływające na bezpieczeństwo innych osób.

– Dotychczas jednym z elementów wpływających na wysokość składki za OC była szkodowość danego kierowcy. To jednak działała post factum, czyli szkoda najpierw musi się zdarzyć. Teraz będziemy mogli działać również zanim ona nastąpi szkoda. Gdy będziemy mieli wgląd w mandaty oraz punkty karne i zobaczymy, że dany kierowca dwa razy przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle i znacząco przekracza prędkość, to będzie miało znaczący wpływ na jego składkę OC. I liczymy na to, że to ryzyko finansowe powstrzyma go przed kolejnymi przypadkami łamania przepisów drogowych i sprawi, że będzie jeździł bezpieczniej – powiedział dla Rzeczpospolitej Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Kierowcy muszą liczyć się z tym, że dana polisa może wzrosnąć o kilkaset złotych, a niektóre nawet o tysiąc lub więcej. Dla ubezpieczalni dany kierowca będzie danym ryzykiem wypłacenia świadczenia. I tak jak wyżej wspomniał prezes, teraz będzie znacznie łatwiej określić, kto jest prawdziwym ryzkiem.

mandat policja grzywna
fot, policja.pl

Wyliczenia będą tajemnicą

Kierowcy nigdy nie dowiedzą się jak punkty karne wpłyną na dodatkowy wydatek. Już dziś ubezpieczalnie jasno sugerują, że nie będą zdradzać szczegółów wyliczeń nowych polis. Wszystko zapewne po to, aby mieć duże możliwości w walce o klienta. To samo ma miejsce obecnie, gdzie firmy dość mocno ze sobą konkurują. Dlatego też nikt nie będzie chciał odkryć kart.

Najlepszym rozwiązaniem jest to, aby mandat nigdy nie padł naszym łupem. W innym przypadku jego koszt będzie niejako podwójny. Raz trzeba będzie zapłacić grzywnę, a dwa – kolejny wydatek będzie z czasem opłacenia polisy. Co za tym idzie, każda kara niejako będzie większa niż w taryfikatorze. A o ile większa, to już zależy od wykroczenia.

mandat predkosc taryfikator
lubuska.policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News