Mandat na 1500 złotych. Kierowcy jadą prawidłowo po drodze, a mimo to policja zatrzymuje ich i karze

Mandat na 1500 złotych. Kierowcy jadą prawidłowo po drodze, a mimo to policja zatrzymuje ich i karze

prawo policja kontrola mandat

Podaj dalej

W Polsce bardzo łatwo otrzymać mandat, a czasem nawet tak łatwo, że mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Przepisy jakie obowiązują kierowców są bardzo rozległe i nie ma co się oszukiwać – zna się i pamięta tylko te podstawowe. Jest jednak wiele innych za które można zostac ukarany i za które policja bardzo często wystawia grzywny.

Mandat za ”prawidłową jazdę”

mandat predkosc taryfikator
lubuska.policja.pl

Przejście dla pieszych to miejsce święte, o czym wie każdy kierowca. Nie każdy jednak się zatrzymuje, gdy widzi pieszego i z tego tytułu może zapłacić bardzo wysoki mandat. Tyle tylko, że w takiej sytuacji każda osoba prowadząca pojazd jest tego świadoma i bierze pełną odpowiedzialność za to co robi. Bo o tym przepisie wie każdy i każdy musi go respektować.

Mało kto jednak ma świadomość tego, że ma obowiązek również zatrzymać pojazd w różnych miejscach na drodze. Oczywiście gdy jest taka potrzeba, a taką potrzebą może być po prostu chęć przejścia na drugą stronę przez pieszego. I temat nie tyczy się wyłącznie osób niepełnosprawnych czy tych o ograniczonej sprawności ruchowej.

Jeżeli kierowca nie zatrzyma się i nie ustąpi pierwszeństwa w miejscu, gdzie w teorii nie musi, może otrzymać mandat w wysokości 1 500 złotych! Trzeba o tym pamiętać i zdecydowanie lepiej się zatrzymać jeżeli widzimy kogoś przy krawężniki chcącego ”przebiec”, niż bezmyślnie przejechać. Policja może to zinterpretować różnie, zależnie od sytuacji.

mandat kontrola policja
lubuska.policja.pl

Przejścia dla pieszych wciąż niebezpieczne

W Polsce zaostrzyły się w ostatnim czasie przepisy związane z przejściami dla pieszych. Przepisy stoją zdecydowanie po stronie pieszych, a więc niemal pełna odpowiedzialność za zdarzenia na pasach przypada kierowcom. Mimo to wciąż dochodzi do bardzo wielu zdarzeń w tym miejscu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do tragedii.

A trzeba pamiętać, że pieszy w takim ”pojedynku” stoi zawsze po przegranej stronie. Dlatego też kierowcy muszą mieć się na baczności. Tym bardziej że odpowiedzialność prawna także wzrosła przy tego typu zdarzeniach.

mandat pieniadze kierowca
fot, policja,pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News