Mandat 30 tys. złotych za brak włączonych świateł mijania! Rząd oszalał ze zmianą przepisów drogowych

Mandat 30 tys. złotych za brak włączonych świateł mijania! Rząd oszalał ze zmianą przepisów drogowych

jazda bez świateł

Podaj dalej

Zdarzy wam się zapomnieć włączyć świateł mijania jadąc samochodem? Będziecie mogli otrzymać za to mandat w wysokości 30 tysięcy złotych! Ale nie tylko za tego typu błahostkę funkcjonariusz będzie mógł nałożyć tak wysoką grzywnę. Lista jest dość długa i można zacząć zastanawiać się, czy zmiana przepisów ma dotyczyć wyłącznie piratów drogowych, czy może to będzie zwykłe polowanie na pieniądze?

Wysoki mandat za drobne wykroczenia

O sprawie donosi ”Dziennik Gazeta Prawna”, który dotarł do planowanych zmian jakie mają wejść w życie od 1 grudnia tego roku. Brak włączonych świateł mijania to jedno. Tak wysoki mandat będzie dotyczył także m.in. tamowanie ruchu czy braku opieki nad dzieckiem poniżej siedmiu lat na drodze publicznej. Dotyczy to również niezachowania należytej ostrożności przy korzystaniu z dróg wewnętrznych.

Z czego wynika taka kontrowersja? Rząd, zamiast zaostrzyć sankcje za poszczególne czyny, idzie na łatwiznę. Podnosi kary za wszystkie wykroczenia opisane w rozdziale XI kodeksu wykroczeń (przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji). Oznacza to nic innego jak to, że za bardzo drobne wykroczenie możemy zostać ukarani tak samo, jak za bardzo poważne. To wręcz absurd, który ciężko zrozumieć! Przepisy idą nawet w tym kierunku, że za błahe wykroczenie zostaniemy surowiej niż za groźne.

W jakich sytuacjach będziemy surowiej karani za błahostkę w porównaniu z groźnym wykroczeniem? ”Parkowanie na zakazie parkowania jest kwalifikowane jako wykroczenie z art. 92 lub 90 (obydwa zagrożone mają być najwyższą grzywną), podczas gdy parkowanie na przejściu dla pieszych czy zbyt blisko skrzyżowania stanowi wykroczenie z art. 97 k.w. Mimo że to drugie zachowanie jest bardziej niebezpieczne, będzie zagrożone karą 10 razy niższą.” – pisze DGP.

Będzie kontrowersyjnie

W takim kształcie przepisy drogowe całkowicie nie mają racji bytu i będą musiały być szybko zmienione. W innym przypadku dojdzie do absurdów, o których ciężko aż pomyśleć. Mijamy nadzieje, że osoby odpowiedzialne za wprowadzanie zmian szybko sięgną po rozum do głowy i poważniej podejdą do tematu. Nie sztuką jest zmienić tylko kilka rzeczy, a resztą zbagatelizować. Bo takie są tego skutki, o jakich właśnie przeczytaliście.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News