Mandat 1500 złotych. Policja nie ukrywa, że kierowcy chcą go dostawać i donoszą sami na siebie

Mandat 1500 złotych. Policja nie ukrywa, że kierowcy chcą go dostawać i donoszą sami na siebie

mandaty kontrola policja

Podaj dalej

Kwota 1 500 złotych za mandat nie jest niską sumą, którą można na swój sposób przełknąć. A okazuje się, że wielu kierowców w Polsce codziennie dzwoni po policję, aby to właśnie im wypisała taką grzywnę. Brzmi kuriozalnie? Całkiem możliwe, ale takie jest prawo, a każdy woli załatwić kłopot w obecności funkcjonariuszy.

Wysoki mandat za brak zrozumienia

parkowanie mandat samochod
fot. freepik

Od nowego roku policja wypisuje zdecydowanie wyższy mandat za spowodowanie kolizji. Dlatego też wzywanie funkcjonariuszy do większości zdarzeń drogowych nie ma po prostu sensu. Można to załatwić z drugą stroną, wypisując odpowiednie dokumenty do ubezpieczalni. Ale Polak jak to Polak, zawsze wie lepiej i nigdy nie czuje się winny.

Dlatego też policja notuje coraz więcej przypadków, że dzwoni kierowca, który tak naprawdę jest winny zdarzeniu. I tak naprawdę dzwoni tylko po to, aby jego konto zostało uboższe o 1500 złotych i punkty karne. Obecność policjantów w wielu przypadkach jest po prostu zbędna. Sytuacja jest prosta, oczywista, a sami są zmuszeni wypisać tylko mandat.

Po stróżów prawa powinno się dzwonić tak naprawdę tylko w trzech przypadkach. Kiedy jest ranna osoba, drugi kierowca jest pod wpływem alkoholu bądź naroktyków, bądź trudno ustalić winnego. I to właśnie to ostatnie jest często wynikiem kuriozalnych sporów, przez co wzywana jest policja na miejsce zdarzenia. W bardzo wielu przypadkach niepotrzebnie.

mandat kierowca taryfikator
fot, policja.pl

Pierwsza kolizja

Mało kto wykazuje się większym doświadczeniem w ilości kolizji. Dlatego też nic dziwnego, że wiedza pod tym względem u ogromnej ilości kierowców jest uboga. Często zdarza się, że wezwanie policji i spisanie protokołu zdarzenia jest dla nich największą gwarancją. Nie chcą po prostu zostać oszukani i tym samym stracić np. pieniądze na naprawę pojazdu.

Takie osoby muszą jednak pamiętać, że prawo stoi po ich stronie. Zawsze mogą udokumentować zdarzenie robiąc zdjęcia telefonem, aby mieć większą pewność w tej całej sytuacji. Spisanie oświadczenia wystarcza w tego typu sytuacjach do tego, aby móc liczyć na to, że szkoda zostanie naprawiona.

mandat pieniadze kierowca
fot, policja,pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News