Mandat 1000 zł i 10 punktów karnych za takie wyprzedzanie. Jakie? Kierowcy nie kryją zaskoczenia, gdy są złapani na gorącym uczynku

Mandat 1000 zł i 10 punktów karnych za takie wyprzedzanie. Jakie? Kierowcy nie kryją zaskoczenia, gdy są złapani na gorącym uczynku

mandat dla kierowców OC

Podaj dalej

Wyprzedzanie to jeden z najczęstszych ma manewrów, jakich dokonuje kierowca. Nie jest on jednak prosty, bezpieczny i można za niego otrzymać mandat. Mowa tutaj nawet o sytuacjach, kiedy wydaje nam się, że wszystko zrobiliśmy tak jak trzeba. Jeżeli popełnimy jednak taki błąd, trzeba liczyć się z tym, że grzywna i kara będzie wysoka.

Uważaj na taki manewr i mandat

mandat policja kontrola
lubuska.gov.pl

Na wielu drogach jednopasmowych nie trudno o nerwowe sytuacje i pośpiech, co bardzo często prowadzi do zguby. W takich momentach kierowcy również nie patrzą do końca na znaki drogowe, bowiem widzą przed sobą wyłącznie prostą drogę.  I wystarczy tylko znak informujący o o tym, że mamy do czynienia ze skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach lub jednej.

To nie musi być wielkie skrzyżowanie, czy bardzo widoczne i rzucające się w oczy. Wystarczy, że jest to droga w lesie i niewidoczny wręcz wyjazd z niego ubitą ziemną drogą. Jeżeli był wcześniej znak drogowy o tym informujący, a ktoś w tym wyprzedzał, otrzyma mandat. A jest to kwota 1000 złotych i aż 10 punktów karnych.

Kierowcy w tego typu przypadkach zawsze są zaskoczeni i mówią – to żadne skrzyżowanie! A jednak jest to skrzyżowanie i bardzo niebezpieczne miejsce do tego, aby wyprzedzać. Na prostej drodze kierowcy bardziej zwracają uwagę na linię ciągłą i jej brak, a nie na tego typu znaki. Ba! Nawet sobie niektórzy nie zdają sprawy, że mogą za to zostać ukarani.

mandat policjant snieg
fot. lubuska.policja.gov.pl

Lepiej wolniej, a bezpieczniej

Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym dokonywany jest manewr wyprzedzania. Podstawa to dobra widoczność, dobre ocenienie swojej prędkości, jak i prędkości pojazdu wyprzedzanego. Trzeba mieć pewność, że robi się to bezpiecznie – nie zagraża nikomu, w tym sobie. Ważne są także warunki drogowe, jakie obecnie panują na drodze.

kierowcy mandat zima policja
fot. lubuska.policja.gov.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News