LPG w Polsce w dużych tarapatach. Ile kierowcy zapłacą po zmianach za tankowanie?

LPG w Polsce w dużych tarapatach. Ile kierowcy zapłacą po zmianach za tankowanie?

LPG autogaz

Podaj dalej

Ciąg złych wiadomości dla kierowców tankujących LPG nie ma ostatnio końca. Zmiany w cenie tego paliwa wydają się nie mieć końca i sukcesywnie wzrastają od kilku tygodni. Teraz nastąpiła kolejna podwyżka ceny w hurcie i lada moment odbije się to w cenie detalicznej. Autogaz choć wciąż bardzo tani na tle benzyny czy diesla, to jednak rynek nie pozwala mu być zbyt tani.

LPG drożeje coraz wyraźniej

LPG autogaz
fot. freepik

Wzrosty cen nie omijają nikogo i niczego. Warto tutaj wspomnieć, że patrząc na wszystkie dobra jakie można zakupić, to właśnie LPG wykazywało się swego czasu największą inflacją. Był to moment kiedy cena podskoczyła około 60 procent wartości. Dziś już jednak mało kto pamięta, że autogaz kosztował około 2,20 zł/l i to dosłownie niemal rok temu.

Nie tak dawno nastąpiła dość wyraźna obniżka, ale nie wszędzie była widoczna. Na niektórych stacjach paliw można było zatankować za około 3,10 zł i to było idealne odniesienie do ceny hurtowej. A teraz… w zasadzie tylko ile wynosiła wówczas cena na stacjach, wynosi cena w hurcie. Oznacza to, że taniej paliwo, niż 3,40 zł/l już nie znajdziemy nawet na najtańszych stacjach paliw w mieście.

A zakładając, że diesel i benzyna idzie dalej w górę, można wnioskować, że cena za LPG zbliży się do kwoty 4 złote. Wysoka marża, jaka obowiązywała i dalej obowiązuje, wciąż pozostanie na stosunkowo wyższym poziomie. To zatem tak naprawdę odliczanie dni do momentu, aż pierwsze stacje paliw w Polsce pokażą czwórkę z przodu ceny za zatankowanie autogazu.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

100 procent drożej rok do roku

Patrząc na miesiące mamy dopiero maj, więc do końca roku wciąż daleka droga. Ceny będą się zmieniać tak regularnie i nieregularnie, jak miało to miejsce w ostatnim czasie. Przyszłość LPG po odłączeniu się od rosyjskich dostaw na pewno nie będzie łatwa. Wiąże się ona z tym, że paliwo to będzie po prostu droższe. Na razie jednak realny poziom ceny wciąż nie został określony.

Rynki, waluty i wszystko inne wciąż pozostaje niestabilne. W dodatku wszystkich dotyka inflacja, przez co ceny po prostu rosną. I nie ma co liczyć na to, że w 2022 roku będzie lepiej, bo realnie patrząc może być tylko gorzej. Nie ma żadnych przesłanek ku temu, aby LPG, jak i inne paliwa miały tanieć. W dodatku chroni je tarcza antyinflacyjna, która też za jakiś czas dobiegnie końca. Nawet jeżeli LPG będzie tańsze, to wówczas mocno zdrożeje o około 70 groszy.

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News