LPG staje się coraz większą siłą. Czy możemy zatem spać spokojnie posiadając instalację gazową w swoim samochodzie?

LPG staje się coraz większą siłą. Czy możemy zatem spać spokojnie posiadając instalację gazową w swoim samochodzie?

LPG stacja paliw

Podaj dalej

LPG coraz bardziej znacząco umacnia swoją pozycję na europejskim rynku. Wszystko za sprawą tego, że coraz więcej osób chce tankować swój samochód autogazem. Tym samym znacząco przybywa pojazdów z instalacją gazową, a stacje paliw w całej europie zauważają ten rosnący trend. Co za tym idzie coraz odważniej decydują się na to, aby w swoim punkcie oferować także te paliwo.

Coraz lepsze perspektywy dla LPG

Ten rok pokazuje, że samochody z LPG stanowią coraz mocniejszą siłę nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Wynikać to może z kilku czynników, a zwłaszcza z dwóch głównych. Na całym Starym Kontynencie ceny paliw są znacząco wyższe niż we wcześniejszych latach. Kierowcy szukają oszczędności i taniego podróżowania. To może obecnie w dużej mierze zapewnić wyłącznie autogaz.

Drugi czynnik to duża nagonka na diesel oraz benzynę, a dokładniej mówiąc na spaliny i wszelkie zanieczyszczenia powietrza, jakie tworzą silniki spalinowe. LPG posiada znacznie lepsze walory ekologiczne, bowiem ma niższą emisję szkodliwych składników spalin. Wbrew pozorom coraz więcej osób zaczyna zwracać na to uwagę, dbając o środowisko. A skoro nie stać ich na auto elektryczne, szukają alternatyw.

W pierwszym półroczu odnotowano przeszło dwukrotnie większa ilość samochodów jeżdżących na autogaz, niż w 2020 roku. Wówczas liczba ta sięgała około 49 tysięcy, w tym było to blisko 106 tysięcy pojazdów jeżdżących na LPG. Szacuje się, że wzrost będzie coraz większy, a pokazać ma to druga połowa roku. Warto dodać, że po Europie jeździ już przeszło 15 milionów samochodów z instalacją gazową.

Wyższa cena za LPG nie odstrasza

Niektórym osobom decyzję o przerobieniu samochodu na gaz mogą krzyżować rosnące ceny LPG. Warto jednak wiedzieć, że autogaz wciąż jest bardzo opłacalny i w porównaniu z benzyną oraz olejem napędowy oszczędzamy i będziemy oszczędzać. Wciąż opłaca się montaż instalacji, a szacuje się, że tak będzie się działo do momentu aż autogaz nie przekroczy kwoty 3,90 złoty za litr. A taki poziom jest wręcz nieosiągalny.

Co za tym idzie, choć notujemy wzrosty ceny i prawdopodobnie przekroczy ona lekko 3 złote, to jednak i tak będzie to znacznie taniej niż tankowanie za około 5,50 złotych i więcej. Bo tak to wygląda jeżeli chodzi o diesel i benzynę, które też drożeją, a tym samym sprawiają, że LPG mimo wszystko jest opłcalne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News