LPG coraz przesadniej tanieje. Nowa cena pokazuje, że autogaz kosztuje złotówkę taniej niż miał kosztować

LPG coraz przesadniej tanieje. Nowa cena pokazuje, że autogaz kosztuje złotówkę taniej niż miał kosztować

lpg-paliwo-ceny-paliw

Podaj dalej

Początek lipca rozpoczął się znakomicie posiadaczy samochodów z LPG. Nastąpiła kolejna obniżka cen, która jest już dziewiątą z rzędu! Od ponad półtora miesiąca autogaz tylko i wyłącznie tanieje. A przecież jeszcze w marcu mówiono, że za to paliwo w okresie wakacji na pewno będziemy płacili ponad 4 złote za litr. Sytuacja z autogazem miała się po rozpoczęciu wojny pogarszać z miesiąca na miesiąc, a jest tylko coraz lepiej.

Miło się patrzy jak LPG tanieje

ceny paliwo diesel benzyna lpg
fot. freepik

Ostatnia najwyższa cena za LPG w cenie hurtowej miała miejsce w połowie maja. Wtedy wyceniano to paliwo na średnio 3,14 zł/l bez podatku i bez marży. Można zatem stwierdzić, że tankowanie autogazu nie powinno wówczas odbywać się za mniejszą cenę niż 3,40 zł. I tak też było, bowiem średnie ceny paliw na stacjach z tego okresu były na poziomie zbliżającym się nawet do 3,70 zł.

Od tej daty jednak wiele się zmieniło i praktycznie z tygodnia na tydzień cały czas notowany jest spadek cen. Dziś to już 2,75 zł/l w hurcie, a więc cena coraz wyraźniejsze i w detalu spada poniżej trzech złotych. Z podatkiem i bez marży trzeba, bowiem za to paliwo zapłacić już tylko 2,97 zł/l.

Jako, że to średnia cena to w wielu miejscach LPG jest jeszcze tańsze i jeszcze tańsze będzie dla kierowców. Tankowanie z dwójką z przodu to już nie temat na dalsze tygodnie, ale tak naprawdę na już. Na wielu mniejszych stacjach lada moment będzie można zobaczyć cenę 2,99 zł za litr. A to tylko będzie zachęcało posiadaczy samochodów z instalacją gazową do tankowania i podróżowania.

LPG autogaz
fot. freepik

No i co dalej?

Okres wakacyjny dla kierowców jeżdżących na LPG będzie bardzo spokojny. Trzeba otwarcie przyznać, że cena poniżej 3 złote za litr tego paliwa jest ceną adekwatną do dzisiejszych czasów. Trudno już przy takiej inflacji, takich cenach transportu i przy tak trudnym rynku liczyć na to, że autogaz będzie znów kosztował powyżej 2 złote za litr.

Kierowcy muszą sobie uświadomić, że to właśnie taka wartość jest obecnie najkorzysniejszą z jaką będą mieć do czynienia. Trzeba pamiętać, że tanie LPG z Rosji czy Białorusi to już przeszłość, która nie wróci. Alternatywni dostawcy także muszą na tym zarabiać, a i też nie można pominąć kwestii samych dostaw, które wyglądają inaczej i są znacznie droższe.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News