LPG, benzyna i diesel. Tak będą wyglądały ceny na stacjach paliw w ostatnim tygodniu sierpnia

LPG, benzyna i diesel. Tak będą wyglądały ceny na stacjach paliw w ostatnim tygodniu sierpnia

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Czy koniec sierpnia będzie już momentem, w którym benzyna i diesel będą tańsze? Jak na tyle tle zaprezentuje się LPG, gdzie zwiastowane są podwyżki i cze te nastąpią już teraz? Już wiadomo jak będą wyglądały ostatnie dni wakacji, jeżeli chodzi o ceny paliw na stacjach. Zgodnie z przewidywaniami nie jest źle i można mówić o stabilizacji cenowej.

Benzyna tanieje. LPG i diesel nie

benzyna diesel lpg
źródło: e-petrol

E-petrol jak co piątek ogłosił prognozy na kolejny tydzień, jeżeli chodzi o ceny paliw na polskich stacjach. Już od pewnego momentu możemy zaobserwować, że gwałtowne podwyżki wyhamowały i mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją cen. Nie inaczej będzie wyglądał koniec sierpnia, bowiem zmiany są naprawdę kosmetyczne.

Jedynym paliwem, które powinno być tańsze jest benzyna. Zarówno 95-ka, jak i 98-ka względem tego tygodnia ma stanieć o trzy grosze. Tym samym za tradycyjne paliwo powinniśmy zapłacić od 5,64 do 5,75 złotych za każdy litr. Wyżej oktanowa wersja pomału schodzi z ceny 6 złotych i zapewne ciężko będzie już PB98 zobaczyć z szóstką z przodu. Nie powinno być jednak ono tańsze niż 5,92 złotych.

W LPG zmiana będzie również mało zauważalna, lecz powinno być drożej o dwa, trzy grosze na litrze. To wciąż niewiele w perspektywie tego, co rzeczywiście może nas czekać w dłuższej perspektywie. Jak na razie można mówić o przystępnej cenie na litrze. Analitycy jednak zauważają, że jeżeli autogaz będzie drożał, to nie zaznamy gwałtownego skoku, a bardziej powolnie rosnące ceny z tygodnia na tydzień o kilka groszy.

Ropa tanieje, będzie taniej

Benzyna i olej napędowy w kolejnych tygodniach powinni notować powolny spadek ceny za litr. Na giełdzie zauważalny jest już spadek ceny za baryłkę ropy, co niebawem przełoży się na stacjach paliw. Inwestorzy obawiają się, że popyt jesienią na paliwa spadnie w związku z rosnącą liczbą chorych i kolejnymi obostrzeniami. Tylko w ostatnich dniach odnotowano spadek do poziomu 66 dolarów za baryłkę, gdzie w ostatnim czasie średnia wynosiła około 73-74 dolarów.

Sytuacja na rynku paliw jest bardzo dynamiczna, a co za tym idzie chwiejna i niepewna. Bardzo szybko może dojść do nieprzewidzianej sytuacji, że jesienią odnotujemy gwałtowny spadek ceny za benzynę i olej napędowy. Nawet do poziomu poniżej 5 złotych za litr. Wszystkie scenariusze pozostają otwarte, pytanie tylko w którą stronę pójdzie rynek.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News