Lionel Messi nie może jeździć szybciej niż 30 km/h w Paryżu. Czy wiedział to przed transferem do PSG?

Lionel Messi nie może jeździć szybciej niż 30 km/h w Paryżu. Czy wiedział to przed transferem do PSG?

messi predkosc samochod

Podaj dalej

Lionel Messi i temat jego odejścia z FB Barcelony do PSG to niewątpliwie jeden z najbardziej gorących tematów tego roku. Argentyńczyk może jednak poczuć się mocno rozczarowany tym, jak przyjdzie mu podróżować po stolicy Francji. Właśnie w życie wchodzą ograniczenia, które sprawią, że on, jego koledzy, jak i wszystkie inne osoby, będą przemieszczać się w samochodach żółwim tempem.

Messi zwolni, ale na szczęście tylko poza boiskiem

Niemal w całym Paryżu właśnie wchodzi w życie ograniczenie prędkości do 30 km/h. Jest kilka wyjątków, ale tak naprawdę to kropla w morzu całego miasta. Nieco szybciej będzie można jechać m.in. śródmiejską obwodnicą Le Peripherique czy Polami Elizejskimi. Tyle tylko, że szybciej w tym przypadku oznacza, że do 70 km/h. Na kilku ulicach pozostanie ograniczenie do 50 km/h. Jeżeli Messi zamierzał sprowadzić z Barcelony, któryś ze swoich szybkich samochodów, nie ma to najmniejszego sensu.

Ograniczenia to nie kaprys władz, ale szerokich konsultacji społecznych. To mieszkańcy Paryża chcieli, aby w mieście było po prostu bezpieczniej. Wskazali, gdzie powinny znaleźć się ograniczenia do 30 km/h, a gdzie powinno się jeździć o 20 km/h szybciej. Szacuje się, że dzięki tym zmianom liczba wypadków może ulec zmniejszeniu o 25 procent, a liczba ofiar śmiertelnych i ciężko rannych o 40 procent. Bezpieczeństwo to jedno, ale w mieście będzie również ciszej o około 3 decybele.

Mimo wszystko bardzo często jazda 30 km/h po Paryżu to marzenie. Messi musi być przygotowany na to, że często w godzinach szczytu średnia prędkość samochodu w mieście wynosi 11,6 km/h, natomiast 30,9 km/h na obwodnicy. Dojazd na stadion wówczas nie będzie zatem łatwy. Ruch ograniczenia prędkości ma zachęcić wszystkich do tego, aby chętniej korzystać z transportu publicznego, a zwłaszcza roweru.

Paryż mierzy się z samochodowym imperium

Duża liczba samochodów w Paryżu sprawia również, że podejmowane są często bardzo restrykcyjne decyzje. Wprowadzane są zakazy, iż dzieci nie mogą być podwożone samochodami pod samą szkołę. Stawia się na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych – planowana jest likwidacji około 60 tys. ze 140 tys. obecnie dostępnych miejsc postojowych! Zapowiedziany został także wzrost stawek za parkowanie oraz ich wprowadzenie dla motocykli i skuterów.

Stolica Francji krótko mówiąc zachęca do tego, aby… jeździć wyłącznie wtedy kiedy trzeba. Nie ułatwia życia kierowcom, a wręcz im utrudnia. Wszystko po to, aby ludzie nauczycili się życia bez samochodu i zrozumieli, że można inaczej. Jak w tym świecie odnajdzie się Messi?

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News