Liczba dziennych kolizji polskich kierowców przeraża. Do tego wciąż bagatelizowana jest kwestia ubezpieczenia OC samochodu za granicą

Polscy kierowcy nieustannie dają o sobie znać, będąc nawet poza granicami kraju. Często jeżdżą bez ubezpieczenia OC, a jeszcze częściej powodują różnego rodzaju zdarzenia drogowe. Liczby mogą szokować nie jedną osobę, bowiem w samym ubiegłym roku doszło do 63,5 tysięcy zdarzeń. Statystycznie to około 170 kolizji dziennie!

ubezpieczenie OC samochod
Podaj dalej

Ubezpieczenie OC i bezpieczna jazda nie dla Polaka

O ile zdarzenie drogowe może przytrafić się każdemu, o tyle jazda bez ubezpieczenia OC to już wyłącznie wina nas samych. W 2021 roku 650 kierowców jeżdżących poza granicami Polski nie miało polisy, a doprowadziło do szkody – informuje Rankomat. Trzeba pamiętać, że różne kraje mają różne przepisy w tej kwestii. Oprócz naprawy na własny koszt danego samochodu można otrzymać bardzo wysoką karę.

Większość zdarzeń na drodze o których mowa miała miejsce w Niemczech, bowiem aż 54 procent. Dalej już jest większa przepaść, bowiem 8 procent we Francji i 7 we Włoszech. Niestety rośnie liczba kierowców, którzy decydują się na jazdę bez ubezpieczenia OC. Względem 2019 roku jest to liczba większa o 70 osób.

Liczba zdarzeń także nie jest mała. Trzeba pamiętać o tym, że 170 zdarzeń na drodze dziennie, to ogromna liczba. Praktycznie co 9 minut, gdzieś w innym kraju Polak doprowadza do zdarzenia na drodze, które może zostać sklasyfikowane jako kolizja bądź wypadek. Nie widać po tym względem większej poprawy, więc pod tym względem pozostaje dużo do pracy.

Kierowcy czują się bezprawnie?

Niektórzy mogą pomyśleć, że jeżdżąc w innym kraju można czuć się bezprawnie. Tak niestety nie jest, bowiem wobec każdemu osoby mogą zostać wyciągnięte odpowiednie konsekwencje prawne. A trzeba pamiętać o tym, że większość krajów ma znacznie bardziej ostre prawo pod tym względem niż Polska.

Uważać na drogach trzeba wszędzie, tak jak i wszędzie trzeba posiadać ubezpieczenia OC na posiadane samochody. Wszystko po to, aby przez chwilę nieuwagi nie zrujnować sobie życia wysokim wydatkiem. A polisa niewątpliwie jest znacznie tańsza, niż naprawa luksusowego samochodu.

Przeczytaj również