Lepiej nie zdawać prawo jazdy i jeździć samochodem? Polska jest tego żywym dowodem

Lepiej nie zdawać prawo jazdy i jeździć samochodem? Polska jest tego żywym dowodem

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

Każde dziecko i każdy dorosły w Polsce wie, że aby prowadzić samochód trzeba posiadać prawo jazdy. Bez tego można mieć wiele problemów, które mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Tak jest przynajmniej w teorii, bowiem praktyka pokazuje, że w Polsce śmiało można jeździć bez uprawnień. Kary za to są wręcz śmieszne, żeby nie powiedzieć absurdalne.

Prawo jazdy. A po co to komu?

prawo jazdy nauka
fot. freepik

Podrabiane dokumenty nie są rzadkością dla funkcjonariuszy. Wbrew pozorom trafiają na takie dość często – zwłaszcza u osób, które jeżdżą transportem z innych krajów. Kary za brak prawo jazdy (ba, jazda z podrobionym) są tak śmieszne, że trzeba sobie postawić jedno zasadnicze pytanie. Czy warto zdawać egzamin?

Oczywiście warto i trzeba – tutaj nie ma wątpliwości. Jednakże, gdy słyszy się, że ktoś otrzymała kartę w wysokości… 1000 (słownie: tysiąca) złotych za jazdę bez prawo jazdy, którego w ogóle nie posiadał aż zapala się lampka w głowie. Bo skoro same uprawnienia to wydatek to kwota rzędu około 4 tysięcy, mamy do czynienia z pewnym absurdem. I to niemałym. A taką karę otrzymał 47-letni obywatel Ukrainy, wjeżdżający samochodem marki Opel na teren naszego kraju. Został w piątek zatrzymany na granicy w Korczowej.

Taka osoba to nie tylko przestępca, ale również potencjalny morderca. Prowadzenie samochodu nie jest rzeczą prostą – liczą się nie tylko umiejętności, ale i wiedza. Dlatego też wcześniej trzeba przechodzić odpowienia szkolenia. System w naszym kraju ewidentnie pod tym względem zawodzi, bo daje zbyt dużo luzu i zachęca do takich czynów.

prawo jazdy cena
fot. freepik

Prawo do poprawy

Rząd na pewno ma wiele do poprawy pod tym względem. Tutaj prawo już od dawna świeci się na czerwono i aż się prosi o to, aby drastycznie go zaostrzyć. Jeżeli tak się nie stanie wciąż będziemy mieli do czynienia z tego typu patologicznym sytuacjami. Podobnie, jak w niektórych przypadkach, będzie musiało dojść do tragedii, aby w końcu ktoś się tym zainteresował.

prawo jazdy word
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News