Kurier jak pucybut. Zawód, który zaraz stanie się marginalny. Powód wydaje się oczywisty

Kurier jak pucybut. Zawód, który zaraz stanie się marginalny. Powód wydaje się oczywisty

kurier paliwo praca

Podaj dalej

Każdy kurier pomału może zastanawiać się nad swoją przyszłością. Już dziś można określić tę pracę, jako tą która nie ma swojej przyszłości w tym kraju. Już za kilka najbliższych lat przekonamy się o tym wszyscy, a zwłaszcza ci, którzy pracują w tej branży. Dostarczanie paczek pod drzwi staje się bowiem coraz mniej opłacalne. Nadeszła nowa moda, która współgra ze współczesnym trybem życia.

Kurier to problem

kurier paczka zawod
fot. freepik

Jeszcze nie tak dawno, bo kilkanaście lat temu, kiedy kurier dostarczał paczkę, był to swego rodzaju prestiż. Nie trzeba było udawać się na pocztę, paczki dochodziły stosunkowo szybko i było to wygodne. Współcześnie jednak odbiór paczki to problem dla wszystkich – samego pracownika, jak i odbiorcy. Po prostu ciężko zastać kogoś w domu w godzinach pracy.

W dodatku ceny paliw są tak wysokie, że cena usługi nieustannie musi rosnąć, aby interes mógł się kręcić. Mało kto jednak chce płacić tak dużą, kiedy znacznie lepsze alternatywy są tańsze. Mowa tutaj o paczkomatach firmy InPost, czy o automatach paczkowych innych firm, które wyrastają niczym grzyby po deszczu. Jest ich coraz więcej i w zasadzie na jednym osiedlu można spotkać już ich kilka z różnych firm.

Dla firm to wygoda, bowiem jadą w jedno w kilka miejsc i zostawiają paczki, a nie w kilkaset ciągle odpalając i gasząc samochód co kilkaset metrów. Oszczędność jest ogromna. W dodatku klient też bardziej zadowolony, bowiem nie musi martwić się, gdzie kurier ma zostawić paczkę i gdzie ją odbierze. A z paczkomatu czy automatu paczkowego można spokojnie odebrać zakupiony towar o dowolnej porze, przez kilka dni.

kurier odbior praca
fot. freepik

Zawód odejdzie do lamusa

Firmy kurierskie już kalkulują finanse i już dziś widać zmiany. Tak jak kiedyś kurierów było potrzeba wielu, tak dziś z miesiąca na miesiąc niemal coraz mniej. Oczywiście, pewna część pracowników pozostanie, bowiem urządzenia w pełni nie zastąpią człowieka. Ale porównując z najlepszym okresem tej branży, różnica będzie spora.

Paczkomaty i automaty paczkowe to przyszłość o której wszyscy wiedzą. Dlatego też ich ilość rośnie z miesiąca na miesiąc. Dla klientów to tylko dobra informacja bowiem wygoda w odbiorze jest znacznie większa. A i konkurencja zawsze dobrze wpływa na ceny. A każdy kurier powinien się dwa razy zastanowić, czy nie lepiej zareagować wcześniej z szukaniem pracy, niż w momencie, kiedy przyjdzie wypowiedzenie.

kuriera przesylka paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News