Kupujesz używany samochód? W swoim portfelu musisz mieć obowiązkowo odłożony tysiąc złotych

Kupujesz używany samochód? W swoim portfelu musisz mieć obowiązkowo odłożony tysiąc złotych

uzywany samochod zakup

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce zdecydowanie częściej decydują się na używany samochód niż nowy. Wynika to oczywiście z faktu, że nowe auta znacząco przewyższają ich budżet i możliwości. A nawet jeżeli ktoś może sobie pozwolić na wybór pojazdu z salonu samochodowego i tak woli sięgnąć po taki, którym ktoś już jeździł. Często jednak w takim przypadku zapominamy o jednej rzeczy – cały budżet przeznaczamy na auto, a później nie mamy pieniędzy na resztę rzeczy.

Używany samochód a obowiązek posiadania większej gotówki

Szukając auta w internecie, komisach czy w innych miejscach często podchodzimy do tego jednokierunkowo w kwestii budżetu. Mamy na koncie np. 20 tysięcy złotych i za tyle szukamy samochodu. Ba, często jesteśmy nawet dołożyć niewiele, byle tylko samochód używany był tym, jaki chcemy posiadać. Zapominamy wtedy o jednym – nasze finanse nie pozwolą już na niezbędny serwis.

A kupując samochód pierwsze co musimy zrobić to oddać go do mechanika. Przed nami w końcu obowiązkowa wymiana rozrządu, zapewne wymiana elementów układu hamulcowego, a także wszystkich płynów oraz filtrów. Nie wiadomo co jeszcze mechanik wykryje i także trzeba będzie dla bezpieczeństwa zdecydować się na usunięcie awarii.

To wszystko kosztuje – jedne rzeczy drożej, inne mniej, ale jest ich na tyle, że uzbiera się już z tego niemała kwota. Dlatego stara szkoła mówi, że po zakupie samochodu bezpiecznie jest mieć dodatkowy tysiąc złotych, jaki przeznaczymy na zakupiony samochód. Z jednej strony wymiana wszystkiego co niezbędne pozwala nam nabrać pewności do auta. Natomiast z drugiej strony dbamy w ten sposób o swoje bezpieczeństwo oraz innych. A tego nigdy nie można lekceważyć. Dlatego decydując się na zakup pojazdu trzeba pamiętać o tym, że odłożone powinniśmy mieć więcej pieniędzy, niż tylko na dokładną wartość auta.

Wydatki na używany samochód po zakupie to jedno, ale przed także

Warto pamiętać o tym, żeby przed zakupem samochodu dobrze go sprawdzić. Stacja kontroli pojazdów, wizyta na warsztacie, to obowiązek każdego potencjalnego kupca. A tego typu wizyty także kosztują i nie wiadomo nawet czy to nie będą po prostu pieniądze wyrzucone w błoto. Wbrew pozorom to kwoty rzędu 200-300 złotych, a cały wydatek jest tylko po to, aby mieć pewność, że samochód będzie mógł nam służyć przez kolejne lata.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News