Kupujesz samochód, gdzie jest silnik diesla. Musisz sprawdzić te rzeczy!

Kupujesz samochód, gdzie jest silnik diesla. Musisz sprawdzić te rzeczy!

zakup samochodu silnik diesla

Podaj dalej

Duża część Polaków przymierza się do zmiany bądź kupna auta w najbliższym czasie. Zdecydowanie najczęściej wybór będzie padał na silnik diesla. To właśnie takie jednostki napędowe najczęściej są oferowane na rynku samochodów używanych. Warto, aby świadomość klientów przed zakupem była wysoka pod względem tego, na co powinni zwrócić uwagę.

Kupujesz silnik diesla. Pamiętaj o tych rzeczach

silnik diesla auto

Bez względu na to, na jaki zakup samochodu się zdecydujemy to trzeba pamiętać o jednym – każdy silnik ma swoje wady i zalety. Decydując się na jednostkę wysokoprężną oprócz podstawowych rzeczy, należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka. Wszystko po to, aby za jakiś czas nie poczuć się rozczarowanym zakupem.

Diesel jak wiadomo posiadają turbosprężarkę, a już na pewno większość modeli na rynku. Jej sprawność pozwala na lepsze osiągi i znacznie przyjemniejszą jazdę na trasie. Warto zwrócić uwagę na ten element czy jest sprawny, bo jeżeli nie to możemy wynegocjować dobrą zniżkę uwzględniającą jej wymianę.

Kupując samochód w którym jest silnik diesla powinniśmy zwrócić uwagę, czy znajduje się w nim filtr cząsteczek stałych tzw. DPF czy FAP. Ten element jest dość często wycinany, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. Jego  brak jednak oznacza problemy. Raz, że jest to niezgodne z prawem, a dwa – niebawem zapowiadane są przepisy, które będą bardzo utrudniać życie właścicielom takich pojazdów.

silnik diesla kupno samochodu

Zwróć uwagę także na to

Przyszły właściciel auta, w którym znajduje się silnik diesla powinien zwrócić uwagę także na dwumasowe koło zamachowe. Jeżeli czujemy w trakcie jazdy próbnej wibracje na biegu jałowym, niepokojący dźwięk przy odpalaniu i gaszeniu silnika, problemy z wrzucaniem biegów, opór na pedale sprzęgła, szarpanie podczas wolnej jazdy lub stukanie przy ruszaniu. To wszystko powinno nas zaniepokoić.

Podobnie zresztą jeżeli chodzi o stan wtryskiwaczy. Tutaj zwłoka przy rozruchu silnika, spadek mocy, czarny dym z rury wydechowej sygnalizuje o tym, że ich stan powinien budzić niepokój.

diesel samochod kupno

Przeprowadź dobry wywiad ze sprzedającym

Warto zadawać dużo pytań osobie, u której dokonujemy zakupu. Informacje jakie nam przekaże mogą powiedzieć nam więcej niż sam stan samochodu. To, gdzie najczęściej jeździł, gdzie tankował, jak często wymieniał olej itd. Te i wiele podobnych tego typu pytań nakreśli nam jak funkcjonował pojazd.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News