Kupujesz lub sprzedajesz samochód? W życie wejdą istotne zmiany, jeżeli chodzi o załatwienie formalności

Kupujesz lub sprzedajesz samochód? W życie wejdą istotne zmiany, jeżeli chodzi o załatwienie formalności

uzywany samochod diesel

Podaj dalej

Już tylko formalność dzieli kierowców od wprowadzanych zmian, jakie nastąpią lada chwila. A chodzi o kwestie związaną ze zgłoszeniem zakupu bądź sprzedaży samochodu, na co zawsze właściciele mieli 30 dni. Teraz ten czas znacząco się wydłuży i kierowcy będą mogli zrobić to aż do 60 dni.

Samochód i spokojny czas

Taka zmiana wynika z przyjęcia przez rząd projektu nowelizacji ustawy antykowidowej. Cały projekt został zaakceptowany na posiedzeniu Rady Ministrów i niebawem pojawi się w Sejmie. Jego wejście w życie jest zatem kwestią kilku najbliższych tygodni.

A warto pamiętać, że zgodnie z art. 78 ust. 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 450 ze zm.) właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o: nabyciu lub zbyciu pojazdu lub zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Nie warto zapominać o powyższym przepisie, bowiem skleroza może nas sporo kosztować. Za przekroczenie terminu 30 dni, a niebawem już 60 dni każda osoba podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł. Zdecydowanie lepiej te pieniądze zachować np. na paliwo.

60 dni nie na zawsze

Nowelizacja ustawy antykowidowej będzie działała do czasu aż nie zostanie odwołany stan epidemii. Wówczas straci ona swoją moc, a kierowcy będą mieli do załatwienia swoich spraw znów tylko miesiąc czasu. Warto o tym pamiętać, żeby później nie poczuć się rozczarowanym.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News