Kupiłeś samochód w Wielkiej Brytanii. Musisz wykonać te przeróbki, bo inaczej nie zarejestrujesz go w Polsce

Kupiłeś samochód w Wielkiej Brytanii. Musisz wykonać te przeróbki, bo inaczej nie zarejestrujesz go w Polsce

kierownica samochod ruch

Podaj dalej

Decydując się na to, aby kupić samochód z Wielkiej Brytanii, musimy być przygotowali na kilka rzeczy. Oczywiście najistotniejsza jest to, że będziemy prowadzili samochód ”od strony pasażera” do czego trzeba się przyzwyczaić. Nie jest to dla nas naturalne i niewątpliwie nie raz i nie dwa można poczuć się tego tytułu kłopot. Trzeba jeździć na pełnej koncentracji, zanim stanie się to dla nas naturalne. Ale problemów innej kwestii jest więcej.

Samochód musi przejść modyfikację

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne tutaj musimy przygotować kilka zmian, jeżeli sprowadziliśmy samochód z Anglii i chcemy nim jeździć w Polsce. Z reguły są to głównie cztery rzeczy, jakie wymaga od nas prawo. Musimy wymienić lusterko wsteczne, zmienić położenie tylnego światła przeciwmgłowego z prawej na lewą stronę. Do tego dostosować reflektory do ruchu prawoskrętnego i prędkościomierz musi pokazywać kilometry, a nie mile.

Po wprowadzonych zmianach i zatwierdzeniu ich przez stację diagnostyczną możemy spokojnie i bez obaw jeździć po drogach. Oczywiście to podstawy, ale tak naprawdę kupując Anglia pomyśleć o większej ilości przeróbek. Chociażby słynnym przeniesieniu kierownicy i pedał z prawej na lewą stronę, co nie jest konieczne, lecz wskazane.

Tak samo istotna jest wymiana lusterek bocznych. Po co? Wynika to z ich asymetryczności pola widzenia. No i do tego wszystkiego… wycieraczki. Choć wielu osobom może wydawać się to bardzo dziwne, to jednak ma to całkowity sens. Jeżeli przełożyliśmy kierownicę, a nie zrobiliśmy tego z wycieraczkami, to nasze pole widzenie będzie znacznie mniejsze w przypadku potrzeby ich użycia. W dodatku woda nie będzie zbierana we właściwą stronę, co utrudni dodatkowo jazdę.

Warto czytać co się kupuje

Decydując się na zakup lepszych wycieraczek można zauważyć, że jest na nich bardzo istotna informacja. Mianowicie jest opisane to do jakiego auta one się nadają – z kierownica po lewej czy prawej stronie. Wszystko po to, aby właściciel pojazdu kupił dobry element i zrobił to w pełni świadomie.

Wbrew pozorom kupienia Anglika choć mówi się, że jest tańsze i auta lepsze, to jednak jest to wymagające. Trzeba dysponować odpowiednio większym budżetem, aby dostosować pojazd do naszych dróg i czuć się w pełni bezpiecznie. Bez tego raz, że pojazd może nie zostać dopuszcozny do ruchu, a dwa… stracimy pewien komfort, a przy tym możemy narazić się na mandat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News