Kontrola policji i mandat dla kierowcy? Niebawem może nawet nie mieć kto go wypisać

Kontrola policji i mandat dla kierowcy? Niebawem może nawet nie mieć kto go wypisać

mandat policjant snieg

Podaj dalej

Kto wypisze kierowcy mandat, gdy ten dokona wykroczenia na drodze? Z logicznego punktu widzenia powinien to być policjant, który patroluje daną drogę bądź prowadzi kontrolę. Sęk jednak w tym, że liczba policjantów w Polsce ubywa, a chętnych na tego typu pracę jest coraz mniej osób. Czy z czasem kraj czeka kryzys pod względem liczby funkcjonariuszy?

Ciężko będzie otrzymać mandat? No bo od kogo…

mandat zima policja
fot. lubuska.policja.gov.pl

Praca w policji staje się coraz mniej satysfakcjonująca, a głównie ze względów finansowych. Wiadomo, że na linii policja – rząd, od dłuższego czasu toczy się konflikt związany z podwyżkami wynagrodzeń. Jeszce pod koniec ubiegłego roku była prowadzona akcja protestacyjna, w której funkcjonariusze wypisywali mandat, gdy naprawdę już było to konieczne.

Funkcjonariusze nie tylko szukają sobie nowej pracy, ale kto może odchodzi na emeryturę znacznie wcześniej. Powód? Jest wówczas lepsza waloryzacja świadczeń. Funkcjonariusze domagają się podniesienia wynagrodzeń oraz sposobów rekompensowania inflacji w dalszej perspektywie roku 2024. Udało się tylko wynegocjować specjalne uposażenie dla osób, które pracują już ponad 15 lat.

W wielu miejscach pomimo przyjęć do policji i wielu wolnych wakatów nie ma chętnych. To z kolei za sprawą tego, że wynagrodzenie na start jest zbyt mało satysfakcjonujące. Wiele osób nie widzi w nim możliwości utrzymania nie tylko siebie, ale również swojej rodziny. Do momentu aż sytuacja z płacami nie zostanie poprawiona, sytuacja tylko i wyłącznie może się tylko pogarszać.

mandat policja kontrola
lubuska.gov.pl

Mniej policjantów, mniej kontroli

Jeżeli liczba funkcjonariuszy będzie spadać, z czasem może dojść do sytuacji, że w kraju będzie zatrudniona naprawdę ich niewielka liczba. Mając na myśli słowo ”niewielka” chodzi o taką, że doprowadzi to do zmniejszania liczby prowadzonych działań np. na drogach. A mniejsza liczba kontroli będzie sprzyjała piratom drogowym i zwiększeniu niebezpieczeństwa na drodze.

Rząd będzie musiał przyjrzeć się bliżej temu, jak obecnie wygląda sytuacja w polskiej policji. Byle nie było to zbyt późno, gdy będzie już naprawdę na tyle nieciekawie, że będzie to tworzyło pewne zagrożenie. Na razie jednak wciąż ma kto prowadzić kontrole i wypisać mandat, więc trzeba się mieć na baczności.

mandat kierowca kara
fot. lubuska.policja.gov.pl

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News